1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Papa için İtalya'ya gittiler
Papa için İtalya'ya gittiler

Papa için İtalya'ya gittiler

Diyarbakır Sur eski Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Keldani, Ermeni, Süryani, Yezidi, Alevi Türkmen Dedesi, Müslüman Din Alimi, Şeyh Said'in torunu ve Duhok Belediye Başkanı Şevket Muhammed Osman'labirlikte Katolik aleminin ruhani lideri Papa Francisc

A+A-

Papa, Diyarbakır'da geçen yıl içinde Ermeni, Keldani kiliseleri ile bir cami, Alevi ve Yezidi Evi'nin yer aldığı Kültürler Sokağı Projesi'ni hayata geçiren Sur eski Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın randevusunu bir süre önce kabul etmişti.

Heyet üyeleriyle bugün İstanbul'dan İtalya'ya hareket eden Demirbaş, yarın Ortadoğu'nun en büyük Ermeni Kilisesi olarak bilinen Surp Giragos Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Ergün Ayık, Süryani Meryem Ana Kilisesi Başkanı Can Şakarer, Keldani Kilisesi Vakfı Başkanı Yusuf Karadayı, Türkmen Alevi Dedesi Hasan Baykut,Din Adamları ve Yardımlaşma Derneği (DİAY-DER) Başkanı Zahit Çiftkuran, Bokark Şeyhi Nakşi Sayar, Şêx Said'in torunu Muhammed Akar ve Duhok Belediye Başkanı Şevket Muhammed Osman'la birlikte Papa'yla görüşecek. Vatikan'daki görüşme saat 10.30'da gerçekleşecek.

Papa'dan talepler

Heyete başkanlık edecek olan Abdullah Demirbaş, Papa'dan Türkiye'deki barış ve çözüm sürecine destek ve dua ricasında bulunacak. Demirbaş ayrıca Diyarbakır Surları'nın UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi'ne alınması için desteğini isteyecek. 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT