1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Pamuk Bismil'den elbise İtalya'dan
Pamuk Bismil'den elbise İtalya'dan

Pamuk Bismil'den elbise İtalya'dan

Ar Tarım Diyarbakır'ın Bismil ovasında organik pamuk üretimine başlıyor. Organik pamuğun bölgede ilk kez üretileceğini belirten Ar Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Şeyhmus Arslan, ürüne özellikle İtalya'dan büyük talep olduğunu ifade etti.

A+A-

Arslan, asıl hedeflerini ise organik üründe Türkiye'nin en büyük markası olmak şeklinde belirlediklerini söyledi.Yüzde 35'i halka açık olmak üzere İMKB'de 31 Mayıs 2012 tarihinde işlem görmeye başlayan Ar Tarım rotayı organik ürünlere çevirdi.

Bismil'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Arslan, bölgenin en eski ve en köklü ailelerinden biri olduklarını kaydetti. Kendilerinin sekiz kardeş olduklarını ve kardeşler adına Bismil Ovası'nda 12 bin dönüme yakın toprakları olduğunu anlatan Arslan, "Ancak borsaya açılma sürecinde diğer kardeşlerimizle ayrıldık. Ben şimdi yoluma Ar Tarım'la tek başıma devam ediyorum" dedi.

2 BİN DÖNÜM ARAZİ

Ar Tarım'ın 2 bin dönümlük bir arazisi olduğunu ifade eden Arslan, şunları anlattı:"Borsaya açılmadan önce 1600 dönümlük bir arazimiz vardı. Borsada elde ettiğimiz gelirin bir kısmı ile 400 dönüm daha yer aldık. Önümüzdeki yıl içerisinde ise 2 bin dönümlük bir alan kiralayacağız. Böylece toplam 4 bin dönümde tarımsal faaliyet gerçekleştireceğiz. Bunun en önemli bölümü ise organik pamuk olacak. Pamuğun haricinde mısır ve buğday ekimi de yapacağız."

Bismil Ovası'nın toplam büyüklüğünün 1.7 milyon dönüm olduğunu ancak sulama problemleri nedeniyle şimdiye kadar bu ovanın yeteri kadar iyi kullanılamadığını belirten Arslan, "Bismil Ovası su ile daha yeni yeni tanışıyor. Henüz ovanın sadece yüzde 20'sinde sulu tarım yapılabiliyor. Sulama kanalları ile 5-6 yıl içerisinde ovanın en az yarısında sulu tarıma geçileceğini tahmin ediyoruz" diye konuştu.

ORGANİK İÇİN ÇOK UYGUN

Bismil Ovası'nın organik ürün üretimi açısından son derece uygun bir yer olduğunu kaydeden Arslan, bunun en önemli iki sebebini toprakların şimdiye kadar çok az işlenmiş bakir topraklar olması ve etrafında sanayi bulunmaması olarak açıkladı. Bölgede organiğe geçişin kolay olduğunu ve kendilerinin de buna öncülük yaptığını anlatan Arslan, şöyle devam etti:

"Biz burada 2002 yılında damla sulama yöntemine geçmiştik. Arazilerde kullandığımız ekipman, makinalar ve tüm yatırımlarımız zaten organiğe uygundu. Biz de dünyadaki talebi göz önüne alarak organik üretime geçiş için başvurduk. İlk etapta 600 dönümlük bir alanda organiğe geçiş ürünü üretiyoruz. Önümüzdeki sene bu rakamı 3 bin dönüme çıkarmayı hedefliyoruz. 2 bin ton civarı da ürün elde edeceğiz. Sertifikasyon kuruluşundan gerekli onayı aldıktan sonra da ürünleri organik olarak pazarlamaya başlayabileceğiz. Amacımız bölgedeki diğer üreticilerin de organiğe yönelmeleri. Çünkü bölge çok uygun, pazar da hazır."

İTALYA'YA GİDECEK

Organik üretimde elde edilen hasadın ortalama yüzde 20 daha yüksek bir fiyata satılabildiğini anlatan Arslan, "Dünyada organik tekstilin en büyük üreticilerinden biri İtalya. Bizim ürünümüz de iplik veya kumaş olarak İtalya'ya gidecek. Bismil Ovası'nın pamuğu İtalyan modacıların elinde şık takım elbiselere ya da kıyafetlere dönüşecek. Ama henüz Türkiye'de çok büyük bir organik tekstil üretimi veya talebi yok" dedi.

Organik pamuktan sonra esas hedeflerini Türkiye'nin en büyük organik tarım markası olmak şeklinde belirlediklerini anlatan Arslan, şöyle devam etti:"Önümüzdeki 5-6 yıl içinde Ar Tarım markası ile perakendeye gireceğiz. Sadece organik ürünler üreteceğiz. Bunlar arasında et ve süt ürünleri, bakliyat ve zeytinyağı da yer alacak. Türkiye'de bu anlamda ciddi bir eksiklik olduğunu düşünüyoruz.”

HAYVANCILIK YATIRIMI DA VAR

Süt sığırcılığı yatırımı için Agronomia Danışmanlık Firması ile hizmet sözleşmesi imzaladıklarını anlatan Arslan, "Organik süt üretimi için Avusturya'dan inek getirmeyi düşünüyoruz. Bismil Ovası'ndaki arazimizde modern bir üretim çiftliği kuracağız. İlk etapta çiftliğe 360 baş hayvan alımı planlıyoruz. İki buçuk yıl içinde bu sayıyı 1000'e çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

TÜRKİYE'DE ORGANİK TARIM PAZARI

- 2009'a kadar 14 bin olan üretici sayısı organik tarıma verilen teşviklerin de etkisi ile 45 bine çıktı.

- Tarla bitkilerinde dekara 10 lira, meyve sebzede ise 35 lira destek ödemesi yapılıyor.

- Türkiye üretici sayısı açısından Avrupa lideri.

- 570 bin hektar alanda organik tarım yapılıyor ve 210 çeşit ürün üretiliyor.

- Dünyadaki organik pamuğun yüzde 40'ını türkiye üretiyor.

- Organik pamukta 282 üretici var. Bu üreticiler 6 bin 192 hektar alanda üretim yapıyor. 33 bin ton organik pamuk üretiliyor.

- Organik pamuğa geçiş safhasında ise 515 üretici var. 9 bin 384 hektar alanda üretim yapılıyor. 41 bin ton organiğe geçiş ürünü üretiliyor.