1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Palandöken: 'Acilen benzinde, motorinde indirim yapılması gerekir'
Palandöken: 'Acilen benzinde, motorinde indirim yapılması gerekir'

Palandöken: 'Acilen benzinde, motorinde indirim yapılması gerekir'

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 15 Haziran’dan bu yana Brent petrol fiyatının 8 dolar, dolar kurunun ise 4 kuruş azaldığını belirterek, “Acilen benzinde, motorinde indirim yapılması gerekir” dedi.

A+A-

Son 20 günde hızla düşen petrol fiyatlarının esnafa, çiftçiye ve sanayiciye yansımadığını dile getiren Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, “Esnafın, çiftçinin ve sanayicinin en önemli girdisi motorindir. Ancak uluslararası piyasada son 25 günde 8 dolar düşen petrol fiyatlarının yurt içine yansımaması ülke ekonomisini olumsuz etkilemektedir” dedi.


Tarladan sofraya, fabrikadan dükkana kadar olan süreçteki her türlü malın fiyatını belirleyen en önemli etkenlerden birinin akaryakıt fiyatları olduğunu belirten Palandöken, “Sofradaki meyvenin, sebzenin fiyatı da, mobilyadan beyaz eşyaya kadar dayanıklı tüketim maddelerinin fiyatı da akaryakıt fiyatlarına göre artabiliyor veya azalabiliyor.

Dolayısıyla benzin ve motorinde yapılmayan indirimin farkı sonuçta hepimizin cebinden çıkıyor. Bu nedenle fiyatların bir an önce uluslararası gelişmelere paralel olarak indirilmesi gerekir” ifadesini kullandı.
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler