1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Paksoy: Hemofili hastaları bir an önce bize ulaşsınlar
Paksoy:  Hemofili hastaları bir an önce bize ulaşsınlar

Paksoy: Hemofili hastaları bir an önce bize ulaşsınlar

Dicle Hemolofili Derneği, Başkanı Selim Paksoy, bölgede artış gösteren Hemofili hastalığına dikkat çekerek, “Derneğimize kaydolmayan hemofili hastaları bir an önce bize ulaşsınlar” dedi.

A+A-

Selim Paksoy tarafından kurulan ve hastalığa karşı bilinçlendirme çalışmaları yaparak bölgeye önemli katkılar sunan Dicle Hemolofili Derneği, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Dernek hastalık konusunda kalıcı çözümler atmakta ısrarlı. Dernek bölge genelinde hastalara ulaşarak hastalıklarının tedavi süreçlerinde birçok kolaylıklar sunmaya başladı. Sağlık güvencesi olmayanlara ücretsiz tedavi, ilaç yardımı bu hizmetlerden sadece bir kaçı. Acil durumlarda kanamalarda derneğimizde hazır faktör bulunmakdatır. hemen müdahaleye hazır durumdayımız Dernek Başkanı Selim Paksoy, derneğin hastalıkla ilgili çalışma ve hizmetleri hakkında basına bilgi verdi. Bölgede 300 kadar hemofili hastasının bulunduğuna dikkat çeken Paksoy,  bölgede yaşayan hastaların Dicle Hemofili Derneği tarafından tespit ederek hastalarla iletişime geçildiğini ifade etti.

HEMOLOFİLİ HASTALARINA TEDAVİ GÜVENCESİ

2007 yılından bu yana Dicle Hemofili Derneği olarak hastalıklar ilgili çalışmalar yürüttüklerini sözlerine ekleyen Paksoy,  kaydederek, amaçlarının bölgedeki bütün hemofili hastalarının bir çatı altında toplamak olduğunu ifade etti. Bölgede hasta olan 350 kişiden sadece 90 hastanın derneğe üye olduğunu belirten Paksoy, “Hastanelere hemofili ziyaretlerinde bulunuyoruz, ailelere gidiyoruz. 2010 yılında sünnet şöleni düzenledik 0–3,7 ,35 yaş arası 13 hemofili hastasını Dicle Üniversitesi genel cerrahında sünnet ettirdik Bütün hastalar tedavi olabiliyor. Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlere gitmeye gerek yok. Diyarbakır'da bütün hastalıklara müdahale edebilecek düzeyde doktorlarımız vardır " şeklinde konuştu. Paksoy,  Hastalığa yakalanan kişilerden sağlık güvencesi olmayanlara sağlık güvencesi sağladıklarını altını çizerek, "Hemofili karnesi olmayanlara hemofili karnesi çıkarmaya aracı olduk. .Eskiden çok zordu Faktör ilacını bulmak şuan çok var Burada çok emeği geçen Sn.başbakanımız  Recep Tayyip Erdoğan Beye de sonsuz teşekkür ediyorum.Ne kadar hemofili hastaları varsa bölgemizde bize müracaat etsin.Dernek adresimiz Şehitlik mahallesi yaradanakul caddesi kat.5.no.9   Kapımız herkese açıktır” dedi.

“EĞİTEBİLMEMİZ ÇOK ZOR BİR GRUP DEĞİL”

Dicle Üniversitesi Hemotoloji Bilim Dalı Başkanı Prof Dr. M. Orhan Ayyıldız, Hemofili'nin anneden erkeğe geçen genetik bir hastalık olduğuna dikkat çekti. Hemofili hastalığı konusunda eğitimin önemine değinen Ayyıldız, sözlerini şöyle sürdürdü,  "Türkiye'de hemofil hasta sayısı Sağlık Bakanlığı verilerine göre 4 bin ve 5 bin arası. Kayıt dışını da kattığımızda bu sayıda bir miktar daha artabilir. Dolayısıyla kontrol edebilmemiz eğitebilmemiz çok zor bir grup değil. Hastaları eğitiyoruz, hasta eğitim kampı yapılıyor. Bu tip dernekler hastaların hem eğitimine hem ilaçları düzgün kullanımına hem ilaç temin edemeyecek hastalara ilaç temin etme bulma gibi değişik destekler oluyor. Bu tarz desteklerle hemofili hastalığa daha bir örgütlü hale geliyor.”

DERNEĞİMİZE EMEĞİ GEÇEN YARDIMSEVERLERE SONSUZ TEŞEKKÜRLER

Dernek Başkan Paksoy,Diyarbakır Valisi sn.Mustafa Toprak beye Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir,bey Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç.dr Muhammed Güzel Kurtoğlu,Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi eski Başhekimi prof.drYusuf Yağmur ,Dicle Üniversitesi Hemotoloji Bilim Dalı Başkanı Prof Dr. M. Orhan Ayyıldız,Çocuk Hemotolojisi  prof.Dr.Murat Söke Diyarbakır Ezacılar odası eski Başkanı Yahya Çomak,Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar odası Alican Ebedinoğlu Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu, ,Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hafize İpek,Dermanbaba Yetiş Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yılmaz acu beye Gerek ulusal basın Gerek yerel basına bizlere desteklerinden dolayı ve  adı geçen bu değerli yardımseverlere Derneğimize yapmış oldukları yardımlarından dolayı  ne kadar teşekkür etsem azdır allah razı olsun saygılarımı sunuyorum. .
 

 

HABERE YORUM KAT