1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. PAK, Yeni bir çözüm süreci başlasın
PAK, Yeni bir çözüm süreci başlasın

PAK, Yeni bir çözüm süreci başlasın

Partiya Azadîya Kurdistan (Kürdistan Özgürlük Partisi-PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik, Türkiye’nin 90 yıldır verem hastasını, öksürük şurubuyla tedavi etmeye çalıştığını söyledi.

A+A-

Bunun da hastalığı daha da derinleştirdiğini kaydeden Özçelik, “Sorun Kürt ve Kürdistan Sorunu teşhisiyle kısa, orta ve uzun vadeli programlarla sorunlar çözülebilir” dedi.

 

Özçelik, bölgedeki tüm partiler ile siyasal ve toplumsal güçlerin bir taraf olarak Türk Devleti’ne muhattab olduğu, uluslararası garantörlerin gözetiminde yeni bir çözüm sürecinin başlatılması gerektiğini dile getirdi.
 
 
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu yeni başkanı Hansjörg Haber bazı siyasi parti ve STK yöneticileriyle tanışmak ve sorunların çözümünde görüş ve önerilerini almak amacıyla Diyarbakır’daydı. Bu görüşmeler çerçevesinde AB Türkiye Büyükelçisi Hansjörg Haber’in daveti üzerine Diyarbakır’da PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik ve sınırlı sayıda siyasi parti yöneticilerinin de katıldığı akşam yemeğinde Hansjörg Haber ile bir görüşme gerçekleştirildi.
 
Hansjörg Haberyeni göreve başlaması nedeniyle hem siyasi parti yöneticileriyle tanışma, hem de Kürt sorunu, Türkiye’deki demokratikleşme ve bugün yaşanan çatışmalar ve çözüm yolları konusunda bazı siyasi partilerin görüş ve önerilerini öğrenmek istediklerini, bu amaçla da Diyarbakır’ı ziyaret ettiklerini dile getirdiler.

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik bu davetten dolayı kendilerine teşekkür ettiklerini belirtti. Mustafa Özçelik, “Türkiye’nin devlet olarak 90 yıldır tüberküloz (verem) hastasını, öksürük şurubuyla tedavi etmeye çalışarak, hastalığı daha da derinleştirdiğini, sorunun Kürt ve Kürdistan sorunu olduğunu, bu teşhisle kısa, orta ve uzun vadeli programlarla sorunların çözülebileceğini” belirtti.
 
“Hendek siyaseti Kürt halkına hizmet etmiyor”
 
Mustafa Özçelik, Güney Kürdistan’daki federe devlet tecrübesinin Türkiye ve Kuzey Kürdistan için de örnek alınabileceğini dile getirdi. Devletin şiddet, saldırı, öldürme ve yıkım ile Kürt meselesini çözemeyeceğinin sayısız örnekleri Türkiye’nin kendi tecrübeleriyle ortadayken, bir kez daha bu yolun seçilmesinin hem talihsizlik, hem de çözümsüzlük olduğunu dile getiren Özçelik, PKK’nın şehir merkezlerinde yürüttüğü çatışma ve hendek siyasetinin Kürt halkının özgürlük mücadelesine hizmet etmediğini, zarar verdiğini belirtti.
 
“Yeni bir çözüm süreci başlamalı”
 
Özçelik, Kuzey Kürdistan’daki tüm partiler ile siyasal ve toplumsal güçlerin bir taraf olarak Türk Devleti’ne muhattab olduğu, uluslararası garantörlerin gözetiminde yeni bir çözüm sürecinin başlatılması gerektiğini söyledi. Bugün çatışmaların iki taraflı olarak sonlandırılması ve Kürt milletinin en temel ulusal demokratik hak ve özgürlüklerinin sağlanması için acilen adım atılması gerektiğini dile getiren Mustafa Özçelik, bu konuda AB’nin büyük bir rol oynayabileceğini söyledi.
 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler