1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. PAK Parti Meclisi Diyarbakır’da Toplandı
PAK Parti Meclisi Diyarbakır’da Toplandı

PAK Parti Meclisi Diyarbakır’da Toplandı

PAK (Kürdistan Özgürlük Partisi) Parti Meclisi, 6. Toplantısını, 12-13 Mart 2016 tarihinde Diyarbakır’da gerçekleştirdi. Toplantı, PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik’in başkanlığında yapıldı.

A+A-

Kürdistan şehitleri için 1 dakikalık saygı duruşunun ardından Mustafa Özçelik,  Parti Meclisi üyeleri tarafından onaylanan  gündem ile toplantıyı açtı.

Toplantıyı açış konuşmasından sonra Mustafa Özçelik, bir önceki toplantıda alınan kararları okudu  ve daha sonra geride kalan üç ayın faaliyetlerini, alınan kararların yerine getirilmesinde Parti örgütlerinin performansını değerlendirdi. PAK’ın göstermiş olduğu performansla kamuoyundaki algısının önemli bir aşamaya ulaştığını belirten Mustafa Özçelik, bunun da  PAK’a ve her bir PAK’lıya yeni görevler yüklediğini belirtti.  Mustafa Özçelik: “PAK, amaçlarıyla uyumlu bir şekilde çalışmalar yürüttükçe halkımız tarafından hak ettiği yere doğru taşınıyor. Gerek Kürdistan ve Türkiye’de ve gerekse Avrupa’da yapmış olduğu çalışmalar neticesinde PAK, bizim beklentilerimizin üstünde  bir ilgi ile karşılanmıştır. Hem kitlesel hem de politik düzeyde PAK, Kürdistani mücadelede artık gö zardı edilemeyecek bir hattın oluşmasını başarmıştır. Daha büyük ciddiyet ve hassasiyetle görevimize sarılmalı, tam bir sorumluluk içinde halkımızın özgürlüğü için gerekli olan çalışma temposunu tutturmalıyız.”dedi.

Konuşmasının sonunda Mustafa Özçelik, genel olarak PAK’lıları özel olarak Amed PAK örgütünü, Sur mağdurlarıyla göstermiş oldukları örnek dayanışmadan ötürü kutladı. PAK’ın şimdiye kadar 2000 aileye yardım ulaştırmış olduğunu belirten Mustafa  Özçelik, ‘’PAK’ın gösterdiği dayanışma hem politik bir tavır ve hem de zor günler yaşayan halkımızla örnek bir dayanışmadır. Normal koşullarda bu tür yardım kampanyaları politik partilerin asli görevleri dahilinde değildir, fakat ülkemizin karşı karşıya getirildiği koşullar nedeniyle PAK için zorunlu bir görev haline gelmişti. Bu yardım kampanyası kalıcı bir ulusal yardım kurumunun oluşturulması ihtiyacını da bir görev olarak önümüze koymuştur.’’ dedi. Konuşmasını sonlandırmadan önce Mustafa Özçelik bir kez daha, PAKın yardım kampanyasına destek veren tüm kurum, kuruluş, sivil toplum örgütü , işveren ve hayırsever vatandaşlara  teşekkür etti.

PAK Parti Meclisi, belirlenen gündem çerçevesinde iki gün boyunca derinlikli ve çok yönlü tartışma ve değerlendirmelerde bulundu.

PAK Parti Meclisi, sürece ilişkin şu tesbitlerde bulundu:

--Kuzey Kürdistan’da Türk Devleti ile PKK arasında süregelen çatışmalar, herhangi bir sorunun çözümünü sağlayamayacaktır. Türk Devleti sürdürdüğü bu şiddet siyasetinin, geçmişte örneklerini ve sonuçlarını gördüğümüz boş ve sonuçsuz bir çaba olduğunu görmelidir. Öldürülen her insan, yıkılan her ev, duvarlara yazılan her ırkçı slogan, polis panzerlerinden yükselen her ırkçı marş, Kürdistan halkının bilincinde silinmesi mümkün olmayan derin yaralar açmakta, olası barışçıl çözüm imkanlarını daha bir zora sokmaktadır. Türk Devleti saldırılara bir an evvel son vermeli ve diyalog temelinde siyasi çözüm için adım atmalıdır.

--PKK,  silahlı mücadele siyasetinin Kuzey Kürdistan’ın mevcut koşullarında yarardan çok zarar  ürettiğini görmelidir. Ve özellikle de çatışmaların yerleşim birimlerine taşınmasının maddi ve manevi bakımdan büyük yıkımlara yol açmak dışında, elde edilen kazanımların heba edilmesi ve devletin elini güçlendirmenin dışında hiç bir  yarar sağlamadğı açıktır.  Son aylarda ortaya çıkan  tablo,  PKK’nin izlediği bu siyasetin yanlışlığını tartışmaya yer bırakmayacak şekilde ispatlamıştır.

 

--Kimler tarafından gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin, sivillere yönelik saldırı ve katliam girişimleri insanlığa karşı işlenmiş suçlar kapsamındadır. Özellikle de haklı ve meşru Kürdistan özgürlük davasına gölge düşüren sivillere yönelik her türlü saldırı kabul edilemez. Bu tür saldırılar davamıza, halkımıza ve ülkemize zarar vermektedir.

 

--Kuzey Kürdistan’da Kürdistani değerler temelinde ulusal bir ittifakın gerekli olduğu açktır. Bütün Kürt siyasi oluşumlarının, her şeye karşın diyalog içinde olmaları, en küçük çalışmalarda  bile birlikte hareket etme imkan ve gayretini göstermeleri önemlidir. Fakat kalıcı ittifaklar prensipler üzerinde oluşmalıdır. Kürt milleti ve Kürdistan realitesini, bu realiteye uygun siyasal çözümü, Kürdistan’a statüyü kabullenmek,  siyasal, toplumsal güçlerin birbirlerinin varlığına ve haklarına saygıyı kabul etmek,  bu prensiplerin başında gelir.

--PAK, kendisinin  de içinde  bulunduğu Kuzey Kürdistanlı 6 siyasi parti ve hareket arasında devam eden  işbirliği çalışmasına  önem vermektedir. Ama bu işbirliğinin genişletilmesi ve daha programlı, kalıcı ve uzun vadeli bir ittifaka dönüşmesi için tarafların bir çok temel konuda netleşmelerine ihtiyaç vardır. Daha net bir perspektife sahip bir  işbirliği, güçlü ve  kalıcı itifaklara zemin oluşturacaktır.

--PAK’ın kuruluşundan bu yana izlemiş olduğu,  özgürlükçü, demokrat, Kürdistani potansiyelin tek bir partide birleştirilmesi siyasetini bir kez daha onaylayan parti meclisimiz, bu konuda atılacak her adıma açık olduğunu önemle vurgulamıştır.

--Güney Kürdistan Bölge Başkanı sayın Mesud Barzani’nin bağımsızlık referandumu yönündeki kararlılığına büyük değer veren Parti Meclisimiz, bağımsızlığın artık sadece bir siyasal çözüm yolu değil, aynı zamanda güneyli halkımızın çözmesi gereken yaşamsal bir sorun haline geldiğini belirlemiştir. Parti Meclisimiz, başta Güney Kürdistan’daki siyasal güçler olmak üzere, Kürdistan’ın tüm parçalarındaki halkımızın Güney Kürdistan’ın bağımsızlığını tüm güçleriyle desteklemeleri gerektiğini ulusal bir görev olarak teyid etmiştir.

--Parti Meclisimiz, Güneybatı Kürdistan’da TEVDEM, ENKS ve diğer tüm partileri Kürt milletini ve  Kürdistan’ın varlığını kabullenen, halkımızın özgür yönetimine evet diyen bir federal çözüm için ortak tutum almaya, halkımızın geleceği bakımından yaşamsal öneme sahip olan askeri, siyasi, ekonomik ortak bir yönetim oluşturmaya çağırmıştır.

-- Parti Meclisimiz, İran’ın dünya ile kurduğu yeni ilişkilere dikkat çekerek bu durum karşısında etkin bir mücadelenin, Doğu Kürdistan’daki halkımızın ancak ve ancak tüm ulusal demokratik güçlerin birliğinin sağlanmasıyla gerçekleşebileceğine dikkat çekmiştir.

-- Parti Meclisimiz kadın ve gençlik potansiyeline ulaşmanın ve parti yönetiminde etkili olmalarının zorunluluğuna bir kez daha dikkat çekmiştir. Bu amaçla örgütlü olduğumuz birimlerden gelen partili kadın temsilcilerimiz Diyarbakır’da toplanarak PAK’ın yeni  Kadın Komisyonu’nu oluşturmuştur Önümüzdeki günlerde, yeni bir merkezi Gençlik Komisyonu’nun oluşturulması için  de gerekli kararlar alınmıştır.

--PAK’ın  1.Olağan Kongresi’nin hazırlanması ve önümüzdeki üç ay boyunca gerçekleştirilecek çalışma programını saptamak için bir dizi kararlar alan Parti Meclisimiz, üstün bir moral ve özgüvenle toplantısını sonuçlandırmıştır.

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT