1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. PAK İran'daki idamları protesto etti
PAK İran'daki idamları protesto etti

PAK İran'daki idamları protesto etti

Kürdistan Özgürlük Partisi(PAK) tarafından İstanbul'da, İran Konsolosluğu önünde ülkedeki idamları protesto etmek için bugün eylem yapıldı...

A+A-
Kitlesel olarak yapılan protesto eyleminde Türkçe basın açıklamasını PAK Genel Başkan Yardımcısı Kasım Ergün, Kürtçe açıklamayı da PAK İstanbul İl Başkanı Ali Fikri Işık yaptı.
 
Açıklamada, son 50 günde İran rejiminin 17'si Kürt yurtseveri olmak üzere toplam 79 kişiyi idam ettiği hatırlatıldı.
 
Açıklamada, “İran Molla devleti, en doğal hakları için mücadele eden Kürt halkının yiğit evletlarını, insanlığın üretmiş olduğu ortak değerleri ayaklar altına alarak, dünyanın gözleri önünde, hiçbir kaygı gütmeden, idam sehpasına göndermekte tereddüt etmiyor” denildi.
 
Eğer uluslararası bir tepki oluşmazsa, idam uygulamasının süreceğine işaret edilen açıklamada, daha sonra şöyle denildi:
 
 “Buradan soruyoruz: Dünya kamuoyu İran'ın bu insanlık dışı uygulamalarına karşı daha ne zamana kadar sessiz kalacak? DAİŞ'in yaptıklarıyla İran molla devletinin yaptıkları arasında niteliksel olarak ne fark var? Biri satırla doğruyor, öbürüyse meydanlarda darağaçlarında katlediyor! Zihniyet aynı! Farklı olan sadece yöntem.”
 
PAK, BM, AB, Uluslararası Af Örgütü'nü hareket etmeye çağıran açıklamada, şu görüşlere de yer verdi:
 
 
“Son bir kez daha sesleniyoruz: bu vahşete karşı durmak, insan olarak her birimizin ortak görevidir. Bu ceberut devletin zulmünü ortadan kaldırmak için hep birlikte sesimizi yükseltelim! PAK olarak İran'a buradan sesleniyoruz. Ey İran, idamları derhal durdur! Kürt halkının haklarını tanı! Kürdistan'ı terk et!”

HABERE YORUM KAT