1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. PAK heyeti Silvan'ı ziyaret etti
PAK heyeti Silvan'ı ziyaret etti

PAK heyeti Silvan'ı ziyaret etti

Kısa adı PK olan Parti Azadiya Kurdistan Genel Başkan Yardımcısı Nurullah Timur başkanlığındaki, PAK yönetici ve üyelerinden oluşan bir heyet önceki gün Diyarbakır'ın Silvan ilçesini ziyaret etti.

A+A-

PAK Basın ve İletişim Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, heyetin Tekel, Mescit, Bahçelievler mahallelerinde savaşın yaşandığı, hendeklerin kazıldığı sokakları gezdiği belirtildi.

 

Heyetin, bir çok ev ve iş yerini kurşunlanmış, yakılmış halde, bir çok binanın da ağır silahların saldırıları sonucu harap halde olduğunu gözlediği kaydedildi.


PAK heyetinin, bu mahallelerde yaşayan Silvan halkıyla bire bir ve dikkat çekici görüşmeler yaptığı da belirtilen açıklamada “Bu görüşmelerde halk  ‘Bu çatışmalar bize zarar veriyor , bunların son bulmasını istiyoruz’ şeklinde şikayetlerini dile getirdi. Fakat bir çok kişi konuşmaya korkuyordu ve bu mevcut duruma razı değiller. Bu görüşmelerde ve ziyarette ortaya çıkan tablo gösteriyor ki Devlet güçleri fark gözetmeden ev, cami, taziye yerlerini bile ağır silahlarla kurşunlayıp, bombalamıştır.

 

Halk yaralılarını hastanelere götürememiştir. Bu saldırılarda 4 sivil vatandaş şehit düşmüştür. Cizre, Nusaybin ve Bismil'de yaşanan tablo burada da yüz göstermiştir” denildi.


PAK heyetinin Tekel , Mescit ve Bahçelievler Mahallerinin sokaklarını gezdikten sonra saldırılarda katledilen Hayriye Hüdaverdi (75) ve Vedat Akcanım’ın (17) taziyelerini ziyaret ettiği dile getirilen açıklamada “Burada şehitlerin ailelerinin adına da PAK'a Silvan'a gelip acılarını paylaştıkları için teşekkürlerini ilettiler. PAK Heyetinin ziyareti bir çok yönüyle verimli geçti.

 

Silvan halkı oldukça sıcak bir şekilde PAK heyetini karşıladı” ifadelerine yer verildi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler