1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Özyönetim'e karşı hükümet hamlesi
Özyönetim'e karşı hükümet hamlesi

Özyönetim'e karşı hükümet hamlesi

HDP'li belediyelerin olduğu ilçelerde bir süredir yaşanan "Özyönetim" tartışmalarına karşı hükümet harekete geçti.

A+A-

Çatışmaların yoğun olduğu ilçelerde, kazılan hendeklerde belediye araçlarının kullanıldığını ve çıkan yangınlara itfaiye araçlarının HDP'li belediyeler tarafından gönderilmediğini öne süren hükümet, HDP'li belediyelerin yetkileri tırpanlamaya hazırlanıyor.

Hükümete yakın Sabah gazetesinin haberine göre, 2012'de çıkarılan Büyükşehir Yasası'nda kapsamlı bir değişime gitme kararı alındı.

YETKİLERİNE NEŞTER

Habere göre, yeni düzenleme ile Büyükşehir belediyelerinin yetki ve sorumluluklarına neşter vurulacak. Bir önceki düzenleme ile belediyelere verilen bazı sorumluluklar geri alınacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun belediye başkanlarının görüşlerini almak için ilerleyen günlerde büyükşehir belediye başkanlarıyla bir araya gelebileceği ve hükümetin kararını şekillendireceği öğrenildi. 2012'de çıkarılan Büyükşehir Yasası ile 29 büyükşehirdeki il özel idareleri kapatılmış, yetki ve sorumluluklarının bir kısmını Büyükşehir ve ilçe belediyeleri devralmıştı. Yeni düzenlemeyle büyükşehirlerde yeniden il özel idarelerinin kurulması ya da valiliklere ek sorumluluklar getirilmesi gündeme gelebilecek.

İTFAİYE ALINACAK

Yapılacak ikinci bir düzenlemeyle merkezi bir itfaiye teşkilatı kurularak, itfaiye sisteminin belediyelerin elinden alınması planlanıyor. Bu kararına ardında Türkiye'deki itfaiye teşkilatının yönetimini tek elde toplama ve ulusal düzeyde koordinasyonu sağlama arayışının olduğu da öğrenildi. Bunun için iki seçenek ön plana çıktı. Türkiye'deki tüm itfaiye teşkilatları AFAD'a bağlanacak. Ya da ayrı bir merkezi itfaiye teşkilatı kurulacak.

HABERE YORUM KAT