1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Özyönetim tutuklaması
Özyönetim tutuklaması

Özyönetim tutuklaması

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, özyönetim ilanları nedeniyle gözaltına alınan 16 kişiden 2’sinin tutuklandığını, 13 kişi hakkında ise adli kontrol hükümleri uygulanarak şartlı serbest bırakıldıklarını açıkladı.

A+A-

Bu arada DBP Yenişehir ilçe binası ve Fiskaya Halkevi'ne özel harekat timleri tarafından baskın düzenlendi. Kapıların kırıldığı baskında 1 kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, 17 Ocak tarihinde özyönetim ilan edilen Yenişehir Belediyesi çalışanları ile igili yazılı açıklama yaptı. Açıklamasında, 17.01.2016 tarihinde saat 13:00 sıralarında Sümerpark içinde Diyarbakır Yenişehir ilçesinde özyönetim ve özerklik adı altında basın açıklaması gerçekleştirildiğini hatırlatan Solmaz, buna istinaden 22 şüpheli hakkında soruşturma başlatıldığını, bunlardan H.B., M.E., İ.S., O.A., E.B., T.U.A., F.S., N.Ş., Ş.Ç., E.Y., N.P., A.B., A.Ö., H.A., A.T. ve A.B. isimli 16 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Solmaz, gözaltına alınanlardan şüpheli A.B.’nin alınan ifadesinin ardından serbest bırakıldığını kalan şüphelilerden İ.S., E.B., Ş.Ç. ve N.P. isimli 4 kişi hakkında Türk Ceza Kanunu'nun silahlı PKK'ya üye olma suçunu düzenleyen314/2 eylemi iddiasından Adli Kontrol Hükümlerinin Uygulanması talebi ile, diğer şüpheliler H.B., M.E., O.A., T.U.A., F.S., N.Ş., E.Y., A.B., A.Ö., H.A. ve A.T. isimli 11 kişi hakkında ise aynı suçu işledikleri gerekçesiyle tutuklanmaları talebi ile Diyarbakır Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildiklerini belirtti.

Solmaz açıklamasında sorguları tamamlanan şüphelilerden İ.S., E.B., Ş.Ç. N.Ş. H.B., M.E., O.A., F.S., N.Ş., E.Y., A.B., A.Ö., ve A.T isimli 13 kişi hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 314/2 (silahlı PKK'ya üye olma) eylemi iddiasından Adli Kontrol Hükümlerinin Uygulanmasına karar verildiğini söyledi. Süpheliler T.U.A. ve H.A. isimli 2 kişinin ise Türk Ceza Kanunu'nun 314/2 (silahlı PKK'ya üye olma) eylemi iddiasından tutuklanmalarına karar verilerek konumlarına uygun kapalı ceza infaz kurumuna gönderildiklerini kaydetti.

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesine sabah saatlerine DBP İlçe binası ve Fiskaya Halkevi'ne özel harekat timleri tarafından baskın düzenlendi.

Ofis semtinde bulunan DBP Yenişehir İlçe Örgütü binasının kapılarını kıran polis binada bulunan eşyaları dağıtarak, içerde temizlik ve yemek yapan ve soyadı öğrenilemeyen Emine isimli kadını gözaltına aldı.

Aynı saatlerde Yenişehir ilçesine bağlı Fiskaya Halkevi'ne de baskın düzenlendi. Halkevi binasının kapıları kırılırken, burada herhangi bir gözaltının olmadığı öğrenildi.

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler