1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Özyönetim talebini sahipleniyoruz'
'Özyönetim talebini sahipleniyoruz'

'Özyönetim talebini sahipleniyoruz'

Diyarbakır'da 30-31 Ocak tarihinde yapılan Demokratik Yerel Yönetimler Birliği Ara Dönem Toplantısı'nın açıklanan sonuç bildirgesinde, tüm saldırılara karşın halkın yükselttiği özyönetim taleplerinin sahiplenildiği ve mücadelenin birlikte yürütüleceği kar

A+A-

Diyarbakır'da 30-31 Ocak 2016 tarihinde "Toprağımızı, Suyumuzu, Enerjimizi Komünleştirelim, Demokratik Özgür Yaşamı İnşa Edelim" şiarı yapılan Demokratik Yerel Yönetimler Birliği Ara Dönem Toplantısı'nın sonuç bildirgesi açıklandı.  Toplantıda siyasal süreç değerlendirildiği, bir yıllık faaliyetlere ilişkin raporların ele alınıp, yeni döneme ilişkin kararlaşmaya gidildiği vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:
 
“Türkiye'de, katı merkeziyetçi ulus devlet yapılanmasının krizini en derinden yaşamaktadır. Ne yazık ki bu krizi aşmak üzere başlatılan 'çözüm süreci' tüm Türkiye halklarının iradesine rağmen, AKP hükümeti tarafından berhava edilmiş, halklarımıza korkunç bir savaş dayatılmıştır. Kürt halkının demokratik haklarından yoksun olma sorununun, demokratik müzakere yöntemi ile çözüme ulaştırılması için başta Kürt Halk Önderliği Sayın Abdullah Öcalan'ın ve demokrasi güçlerinin büyük emek ve çabası olmuştur. Ancak AKP iktidarı mevcut statükocu, tekçi devlet geleneğine dayanarak ve bu geleneği devam ettirerek, halklara katliamı imhayı ve inkârı dayatmış başta Kürt halkı olmak üzere tüm demokrasi güçlerini 'teklik' vurgusu ile yok saymıştır. Aralarında Cizre, Sur, Silopi, Nusaybin ve Silvan'ın da bulunduğu birçok il ve ilçede, halka karşı büyük bir saldırı yöneltilmiştir. AKP iktidarı kendi varlığını koruyan halka saldırmış, yaşam alanlarını tahrip etmiş, yaralılara, bebeklere, yaşlılara yönelmiş şehirleri topla, tankla yıkmıştır. Cizre'de halen bir evin bodrum katında bulunan yaralılara yaklaşım, saldırıların geldiği düzeyin somut ifadesi olmuştur”
 
“Özyönetim talebini sahipleniyoruz”
 
Tüm saldırılara karşın halkın yükselttiği özyönetim taleplerinin sahiplenildiği ve mücadelenin birlikte yürütüleceği kararlılığı da vurgulandı. Buna dair ise “Bu topyekun saldırıda yerel yönetimlerimiz de hedef haline getirilmiştir. AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, her gün belediyelerimize yönelerek, belediyelerimizi karalamayı kendilerine temel gündem haline getirmişlerdir. En son Cumhurbaşkanı tarafından kaymakamlar toplantısında 'mevzuatı bir kenara bırakın' talimatı verilmiştir.
 
'20 belediye eşbaşkanı tutuklu'
 
Halkın yükselttiği mücadelenin, direnişin bir parçası olarak kendilerini halktan asla ayrı düşünmediklerini, halkın yükselttiği direnişlerde halkla birlikte olunduğu vurgulandığı açıklamada, 20 belediye eşbaşkanın, 12 meclis üyesinin tutuklandığı, 33 Belediye eşbaşkanı ve 28 meclis üyesinin görevden uzaklaştırıldığı belirtildi. Açıklamanın devamında ise, İş makinelerimize el konularak halka hizmet götürmemiz engellenmeye çalışılmış olduğu; bugüne kadar toplumsallığı esas alan yaklaşımla nasıl ki belediyecilik hizmetleri siyasal iktidara rağmen yürütüldüyse, bugünden sonra da aynı yaklaşımla yürütüleceği güçlü bir şekilde vurgulanmıştır” denildi.
 
Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:
 
“* Belediyelerimizi ve Eşbaşkanlarımızı hedef alan itibarsızlaştırma politikalarının uygulandığı en son alan Karakoçan Belediyemiz olmuştur. Yapılan hukuksuz operasyon medyaya rant operasyonu gibi yansıtılmış, bu durumu ahlaki olarak kaldıramayan Eşbaşkanımız Burhan Kocaman kalp krizi geçirmiş ve halen hayati tehlikeyi atlamamıştır.
 
* Ulus devlet anlayışı tekçi, militarist, ırkçı kodlar üzerinden kendini böyle yaşatmaya çalışırken bizim açığa çıkardığımız yerel yönetimler anlayışımız halklar nezdinde kabul görmüştür. Yerel yönetimler olarak kadın özgürlüğüne dayanan ekolojik, demokratik, şeffaf, toplumu esas alan bir belediyecilik anlayışı benimsenmiştir. Dünyada ilk defa, yerel yönetimlerde eşbaşkanlık ve eş temsiliyet geliştirilerek bir sistem dâhilinde pratikte uygulamaya konulmuştur. Yine bütün çalışmalar halkla birlikte planlanarak yürütülmüştür. Geliştirdiğimiz yeni belediyecilik anlayışı, merkezi devlettin yoğun baskı ve soruşturmalarına maruz kalmış, eş başkanlarımız ve yönetimlerimiz hakkında onlarca idari soruşturma ve adli davalar açılmış, özel kararlarla müfettiş denetimine tabi tutulmuştur.
 
* İki günlük toplantımızda kadın sistemimize eşbaşkanlık ve eş temsiliyete ayrıca vurgu yapılmış, demokratik yerel yönetimlerde kadın özgürlükçü yaklaşımımızın bundan sonra da yükseltilerek esas çalışma alanı olacağı belirtilmiştir.
 
* Yine yaşadığı mekanlar tahrip edilerek, zorla yerinden edilen, göçe tabi tutulan halkımızla bugüne kadar geliştirdiğimiz dayanışmayı daha da büyütme kararlılığı belirtilmiş, kentlerin kimliğinin sosyal, kültürel, ekolojik dokuya uygun korunacağının altı çizilmiştir.
 
* Demokratik yerel yönetimler anlayışımızın "Geri Çağrılma" ilkesi çerçevesinde seçilmişlerin, Nisan ayında, bulundukları yerellerde halkın onayına sunulacağı belirtilmiştir.
 
* Demokratik Yerel Yönetimler anlayışını her fırsatta savunan, bunun için mücadele eden DBP Yerel Yönetimler Genel Kurulu olarak halkımıza yönelik ablukayı kırmak, belediyelerimizi özgürleştirmek, halkımıza layık olduğu hizmeti her fırsatta ulaştırmak için mücadelemizi yükselterek devam edeceğimizi halkımıza tekrar bildirip, Kentimizi de Kendimizi de Biz Yöneteceğiz diyoruz.
 
* BM öncülüğünde yürütülen Cenevre görüşmelerine hakim kılınmak isteniyor. DAİŞ'e karşı en güçlü mücadeleyi yürüten PYD'nin ve Demokratik Suriye Meclisi'nin görüşmelere katılmasına karşı çıkmak, demokratik bir yönetimin şekillenmesine karşı çıkmaktır. Kürtler ve Suriye'deki tüm halklar, Cenevre görüşmelerine katılmalı ve tüm halkların hakları güvence altına alınmalıdır.” 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler