1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Özsökmenler kursiyerlere Sertifika verdi.
Özsökmenler kursiyerlere Sertifika verdi.

Özsökmenler kursiyerlere Sertifika verdi.

Yerel Gündem 21 Gençlik Merkezi’nin yürüttüğü ‘Bilenler bilmeyenlere bilgisayar öğretiyor’ projesi kapsamında kurs gören kadınlara kurs katılım belgeleri düzenlenen etkinlikle verildi.

A+A-

Yerel Gündem 21 Gençlik Merkezi’nin yürüttüğü ‘Bilenler bilmeyenlere bilgisayar öğretiyor’ projesi kapsamında kurs gören kadınlara kurs katılım belgeleri düzenlenen etkinlikle verildi.

 

Bağlar Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler ile Kardelen Kadın Evi ve Yerel Gündem 21 Gençlik Merkezi’nden temsilcilerin yanı sıra çok sayıda kadın kursiyer katıldı.

 

Yerel Gündem 21 Gençlik Merkezi’nden 3 gönüllü eğitmenin verdiği kursa Bağlar Belediyesi Kardelen Kadın Evi’ndeki kadınlar ile Eğitim Destek Evi’nde okuyan öğrencilerin annelerinden oluşan toplam 105 kadın katıldı.

 

Düzenlenen etkinlikte kadınlara hitaben bir konuşma yapan Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler gözleri ışıl ışıl parlayan, geleceğe umutla bakan kadınları gördükçe yaptıkları hizmetlerin boşa gitmediğini belirterek geleceğe yatırım yaptıklarını bir kez daha anladıklarını ifade etti.

 

“Kendimize güvenmemiz için bilgiyle donanmamız gerek”

 

Kadının özgürlüğünün kadının aynı zamanda meslek edinerek ekonomik özgürlüğünü kazanmasının son derce önemli olduğunu vurgulayan Özsökmenler “Ne yazık ki toplumumuzda kadınlar üzerindeki baskılar hâlâ devam ediyor. Kadın ayrımcılığa uğruyor, şiddet görüyor, işte çalışmasının önünde bir takım yasaklar var. Ayrımcılık bizi zorluyor. Bütün bu baskılara karşı, şiddete karşı dur diyebilmemiz için bizim kendimize güvenmemiz gerekir. Güvenmemiz içinde kendimizi bilgiyle donatmamız gerekir.” diye konuştu.

 

Bilgi toplumunun en önemli aracının bilgisayar olduğunu ve yüzden fazla kadına Hızlandırılmış bilgisayar kursu sertifikası vereceklerinden dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen Özsökmenler, bu gibi kursların bir amacının da birlikte olmayı, dayanışmayı, birbirine güç vermeyi, ortak düşünceler etrafında olunduğunda gerçekten bir şeylerin başarılabileceğini göstermek olduğunu belirtti.

 

“Bütün zorlukları aşabiliriz yeter ki birbirimizin elini tutalım”

 

Hem eğitim Destek Evi’nde hem de Kardelen Kadın Evi’nde bu gibi kursların önümüzdeki dönemlerde de hiç hız kaybetmeden devam edeceğini söyleyen Özsökmenler konuşmasını şöyle sürdürdü: “Mümkün olduğunca çok arkadaşımıza bilgisayar öğrenmeleri ve dünyayı tanımaları konusunda yardımcı olmaya çalışacağız. Biz bu dönem bilgisayarın yanında dil kursları da vereceğiz. Böylece bilgisayar bilen, dil bilen, gerçekten bu anlamda da mesleki olarak kendine iş bulabilecek kapasitede olan, bu açıdan ayakta durabilen, baskılara boyun eğdirme çabalarına ‘Hayır’ diyebilen bir genç kadın kuşağının yetişmesine katkıda bulunacağımızı umuyorum. Kurslarda eğitim gören kadınlar bu öğrendiklerini, çevresindeki kadınlara da aktarsınlar ki bilginin yayılmasına aracılık etsinler. Gençlik Meclisi gönüllülerine de teşekkür ediyorum. Bu gibi ortak çabalar işbirliğinin ve gençliğin gelişmesinde önemli çabalar olarak görüyoruz. Biz her zaman şuna inandık belediye olarak: Bu kentin dinamikleri ve bu halk gücünü birleştirirse her şeyi yener ve hiçbir baskı onları yıldıramaz. Biz kendimize, halkımıza, gençliğimize, kendi kurumlarımıza güvenerek bütün zorlukları aşabiliriz. Yeter ki birbirimizin elini tutalım ve dayanışalım. Hepinizi kutluyorum ve bundan sonraki hayatınızda başarılar diliyorum.”

 

“Proje kapsamında 400 kişi bilgisayar öğrendi”

 

Özsökmenler’den sonra bir konuşma yapan Diyarbakır Yerel Gündem 21 Gençlik Meclisi Koordinatör Yardımcısı ve projenin Master Eğitmeni Aydın Yavuz, projelerinin gittikçe büyüdüğünü belirterek Habitat için Gençlik Derneği, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Microsoft Türkiye\'nin ortaklığında yürütülen bu önemli kalkınma odaklı projenin, Diyarbakır’da 2 yıldan bu yana uygulandığını ve 400’den fazla ihtiyaç sahibi genç, çocuk ve kadına bilgisayar okur yazarlığı eğitimini ulaştırdıklarını ifade etti.

   

Projenin, özellikle dezavantajlı gençlerin bilişime erişimini kolaylaştırdığını anlatan Yavuz, daha çok Diyarbakır ve  İlçelerinde, daha fazla gence temel bilgisayar eğitimini ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

 

Konuşmaların ardından Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, kursu başarıyla bitiren kadınlara katılım belgelerini verdi. Kurs Katılım Belgesi alan kadınlardan Erdem Kızıldemir ve Remziye Gültekin kürsüye gelerek yaşadıkları deneyimleri anlattılar. Törenin ardından Kardelen Kadın Evi’nde devam eden müzik çalışmalarında eğitim gören kadınlar, arbaneler eşliğinde şarkılar söylediler