1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Özgürlük mücadelemizi kendi dilimizle verelim'
'Özgürlük mücadelemizi kendi dilimizle verelim'

'Özgürlük mücadelemizi kendi dilimizle verelim'

Ehmedê Xanî Kürt Dili ve Edebiyatı Akademisi'nin düzenlediği "Xanî- Toplum, Felsefe ve Dil" başlıklı panelinde konuşan Zana Farqînî, "Eğer biz kendi dilimizle yazamazsak ve bir statümüzde yoksa bu dili mezara koyuyoruz" diyerek, Kürt halkının özgürlük müc

A+A-

Ehmedê Xanî Kürt Dili ve Edebiyatı Akademisi, Cegerxwin Gençlik ve Kültür Merkezi'nde "Xanî- Toplum, Felsefe ve Dil" başlıklı panel düzenledi. Panelin düzenlendiği salona Kürt liderlerinden Seyit Rıza, Şex Sait, Mola Mustafa Barzani ve Öcalan'ın posterleri ile "Biz tarihin başlangıcında saklıyız, tarih günümüzde saklıdır. Biz geleceğimizi demokratik özerklikle inşa edeceğiz" pankartı asıldı. Panele DTK, DBP, HDP ve sivil topum örgütleri temsilcilerinin yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı.
 
Saygı duruşu ile başlayan panelin açılış konuşmasını Ehmedê Xanî Kürt Dili ve Edebiyatı Akademisi Eşbaşkanı Sabahatin Gültekin yaptı. Gültekin, "Bu savaşa ortak olmayacağız" bildirisini yayınladıktan sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından hedef gösterilen ve ardından birçoğu hakkında soruşturma açılan ve gözaltına alınan akademisyenlerin yanında olduklarını belirtti.
 
Açılış konuşmasının ardından moderatörlüğünü akademisyen Netice Altun yaptığı panele, konuşmacı olarak Kürt yazarlardan Osman Özçelik, Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Nurettin Turgay, Kürt Dil Bilimcisi Zana Farqînî katıldı. Panele konuşmacı olarak katılması beklenen HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım ise Siirt'te yaşanan katliamlardan dolayı katılamadı.
 
'Xanî, Ortadoğu edebiyatında da büyük bir çığır açtı'

Panelde ilk konuşan Osman Özçelik, Ehmedê Xanî'nin edebiyat, felsefe ve din bilimciliği gibi birçok yönüyle tanındığını belirtti. Özçelik, Ehmedê Xanî'nin 50'e yakın beyitini yorumladı. 


Ardından konuşan Dil Bilimcisi Zana Farqînî, Xanî'yi dil üzerinden ele alarak, Xanî'nin Kürt dili açısından önemli 3 eseri olduğunu kaydetti. Farqînî, Kürt dili çalışmalarının ilk temelini Xanî'nin attığına dikkat çekerek, Xanî'nin eğitimci bir yapısı olduğunu ve bu temelde medrese kurduğunu söyledi. Xanî'nin Kürt çocuklarının kendi kültürlerine göre yetişmesi için büyük bir çaba sarf ettiğine vurgu yapan Farqînî, bu anlamda Xanî'nin büyük sanat eserleri bıraktığını dile getirdi. Farqînî, Xanî'nin sadece Kürt edebiyatında değil Ortadoğu edebiyatında da büyük bir çığır açtığını ifade etti. Farqînî, konuşmasını şöyle sonlandırdı: "Eğer biz kendi dilimizle yazamazsak ve bir statümüzde yoksa bu dili mezara koyuyoruz. Kürt özgürlük mücadelesinin Kürtçe dilinde verilmesi gerekir."
 
'Xanî, kendi halkına sahip çıkarak Kürt dili üzerinde ciddi çalışmalar yaptı'
 
Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Fakültesi Öğretim Görevlisi Nurettin Turgay ise Ehmedî Xanî'nin kendi halkına sahip çıkarak, Kürt dili üzerinde ciddi çalışmalar yaptığını kaydetti. Turgay, Xanî'nin sadece dil çalışmaları olmadığını dini konular üzerinde de çalışmaları olduğunu ve bu çalışmaları yaparken Kuran-ı Kerim'den de yararlandığını söyledi. Turgay, ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "Babanın kızına bakıp şehvet duyması haramlık oluşturmaz" açıklamasına tepki göstererek, "Diyanetin bu fetvası faciadır. Din adına yapılan bu tür söylemlere kanmayalım" dedi.
 
Panel soru-cevap bölümüyle son buldu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler