1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Özgürlük istemek suç değil
Özgürlük istemek suç değil

Özgürlük istemek suç değil

Abdullah Öcalan'a özgürlük talebiyle başlatılan imza kampanyası kapsamında binlerce kişinin gözaltına alınmasına gerekçe olarak gösterilen imza formlarına ilişkin Diyarbakır'da 3 kişi hakkında açılan davada beraat kararı verildi.

A+A-
 Karar, imza kampanyasına dönük gerçekleşen ve aralarında belediye eş başkanlarında bulunduğu yüzlerce kişinin hukuksuz bir şekilde gözaltına alındığına da emsal teşkil etti.
 
Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünü talep etmek amacıyla “Öcalan'a Özgürlük” sloganıyla 15 Şubat 2014 tarihinde başlatılan ve bu kapsamda on milyonu aşkın imzanın toplandığı kampanyayı boşa çıkartmak amacıyla onlarca kentte aralarında belediye eş başkanları ve DBP'li yöneticilerin de bulunduğu yüzlerce kişi gözaltına alınmış ve haklarında davalar açılmıştı.
 
 
Kampanyanın devam ettiği dönemde de Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde Muzaffer Özbek, Birgül Harman ve Abdulkadir Güneş, 6 Şubat 2015'te gözaltına alınmıştı. Üç kişi hakkında yürütülen soruşturma kapsamında Diyarbakır 4. Ağır Mahkemesi'nde imza kampanyasında kullanılan formlarda Öcalan'ın fotoğrafının yer almasından dolayı “örgüt propagandası” yaptıkları gerekçesiyle dava açıldı. Aynı gerekçeyle Tekirdağ 2. Sulh Ceza Mahkemesi ve TMK 10. madde ile görevli Diyarbakır (1) Numaralı Hakimliği'nce toplatma ve el koyma kararı alınmıştı.
 
 
3 yurttaş beraat etti
 
 
Her iki mahkemenin kararı gerekçe gösterilerek gerçekleşen gözaltıların keyfi olduğu ise üç yurttaş hakkında açılan davada verilen kararla ortaya çıktı. Özbek, Harman ve Güneş hakkında açılan davanın ilk duruşması geçtiğimiz günlerde Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.
 
 
Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını sunan iddia makamı yurttaşların, imza kampanyası çalışması yürüttüklerinden yola çıkarak bu şekilde “örgüt üyesi” ve “destekçisi” olduklarını deklare ettiğini ve bundan dolayı “örgüt propagandası” gerekçesiyle tutuklanmalarını talep etti. Ancak mahkeme heyeti, CMK'nin 223/2-a maddesi gereğince “Yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması”nı dayanarak göstererek, 3 yurttaşın da beraatı yönünde karar verdi.  Verilen beraat kararı, kampanya kapsamında gözaltına alınan yüzlerce kişi için de emsal teşkil edecek.
 
 
(DİHA)

HABERE YORUM KAT