1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. “Özgürlük davamıza destek verin”
“Özgürlük davamıza destek verin”

“Özgürlük davamıza destek verin”

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, Norveçli iki siyasi parti ile daha görüştü.

A+A-


Bir süredir Norveç’te çeşitli toplum katmanları ile bir araya gelen Parti Azadiya Kurdistan (PAK/ Kürdistan Özgürlük Partisi) Genel Başkanı Mustafa Özçelik, son olarak görüştüğü 2 siyasi partiden daha Kürt özgürlük davasına destek istedi.

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, PAK PM üyeleri Nimet Mümtaz Aydın ve Kadir Budak ile beraber Norveç’in başkenti Oslo’da, Norveçli 2 siyasi partiyle görüştü.

İlk görüşme Norveç Parlamentosunda Norveç Sol Liberal Partisi ile gerçekleştirildi. Heyet, halen parlamenter olup Norveç eski ulaştırma bakanı da olan, hükümete de şu anda dışarıdan destek veren Norveç Sol Liberal Partisi’nin Genel Sekreteri Torild Skogsholm tarafından karşılandı.

PAK heyetinin İkinci görüşmesi Norveç Sol Sosyalist Partisi ile oldu. Norveç’te parlamentoda yer alan partilerden biri olan Sosyalist Partisi’nin ikinci Genel Sekreteri ve Ortadoğu sorumlusu Gjerdmund Skaar, PAK heyetini karşıladı. Görüşme partinin Oslo’daki Genel Merkezi’nde gerçekleşti.

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik bu görüşmelerde PAK’ın amacı, çalışmaları ve programından bahsetti. Mustafa Özçelik, Güney Kürdistan Federe Devleti’nin durumunda bahsetti. Güney Kürdistan’ın bağımsızlık çalışmasına olan desteklerini dile getirdi. Kürdistan’ın batısındaki durum ve kazanımlar ve Kürdistan’ın doğusundaki durum hakkında görüşlerini sundu.

Mustafa Özçelik her iki partiden de Kürdistan’ın özgürlük davasına destek vermelerini, insani yardımlar organize edilmesine öncülük etmelerini  istedi. Ayrıca Kürdistan’ın kuzeyinde savaşın durması ve bütün Kürt partilerinin, uluslararası garantörlerle birlikte Türk Devletiyle masaya oturacakları yeni bir sürecin başlaması için, her iki partinin ve Norveç Hükümeti’nin daha aktif bir rol oynamalarını istedi.

PAK’ın uluslar arası ilişkilerinin geliştirilmesinde ve Kürdistan’ın özgürlük davasının tanıtılmasında PAK heyetinin Norveçli siyasi partilerle görüşmelerinin, oldukça olumlu ve verimli bir şekilde geçtiği belirtildi.

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler