1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Özgürlüğünü satın almıyor cezaevine giriyor
Özgürlüğünü satın almıyor cezaevine giriyor

Özgürlüğünü satın almıyor cezaevine giriyor

Sivil ittiatsizlik eylemlerinin öncüsü Hintli lider Mahatma Gandhi’yi örnek alan DEP eski Milletvekili Mahmut Alınak, ilginç bir eyleme imza atmaya hazırlanıyor.

A+A-

Sivil ittiatsizlik eylemlerinin öncüsü Hintli lider Mahatma Gandhi’yi örnek alan DEP eski Milletvekili Mahmut Alınak, ilginç bir eyleme imza atmaya hazırlanıyor. Kars’ta pek çok sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştiren Alınak, 50 günlük hapis cezasının para cezasına dönüştürülmesini kabul etmediği için 11 Ağustos’ta cezaevine girecek

Taraf’a konuşan Alınak, “Özgürlüğün parayla satın alınamayacağını ve cezaevlerinin korkulacak bir yer olmadığını, bedel ödemek gerekirse cezaevine girmek gerektiğini göstermek için cezaevine gireceğim. Ben bilinçli davranarak, cezaevi dışında seçenek bırakmadım. Beni cezaevine almak zorundalar. Ben cezaevine girdikten sonra avukatım AİHM’ye başvuracak. Ancak tedbir talebinde bulunmayacağız. AİHM sonucu zaman alabilir. Devlet ya tazminatta uzlaşmaya girer veya yasayı değiştirmek zorunda kalacak” dedi.PARAYI YATIRALIM DİYENLER VAR • “Bana barodan da, DTP’den de parayı biz yatıralım diye teklifleri geliyor. Kabul etmiyorum. Bu da bir nevi sivil itaatsizlik eylemi. Kongrede açıkladığım projelere de uygun. Projelerim içinde ‘Beni tutuklayın’ kampanyaları da vardı. Aydınlar, siyasetçiler ve halka, yasaların değişmesini zorlamaları öncülük yapmak istiyorum. Aydınlar ve siyasetçiler bedel ödeyerek demokratikleşmeyi sağlayabilir. Hrant Dink suikastını protesto etmek için kar üzerinde çıplak eylem yapmıştık. Kürtçe yasağını protesto etmek için bir hafta Türkçe konuşmama, sokakta nüfus cüzdanı taşımama eylemi yapmıştık. Bu kez de böyle bir eylem yapmak istiyorum.”