1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Özgürlüğü ellerimizle öreceğiz
Özgürlüğü ellerimizle öreceğiz

Özgürlüğü ellerimizle öreceğiz

HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Çağlar Demirel, seçim çalışmaları kapsamında Kulp ilçesinde aile, taziye ve atölye ziyaretlerinde bulunarak, yarın yapılacak mitinge katılım için bildiri dağıttı.

A+A-

HDP ve DBP'li yöneticilerin de eşlik ettiği Demirel, tekstil atölyelerinde çalışan kadınlarla bir araya geldi. Kadınların sorunlarını dinleyen Demirel, destek isteyerek, "Biz kadınlar özgür olmadan hiç kimse özgür olamaz. Bunu da biz kadınlar, kendi ellerimizle öreceğiz" dedi.


HDP Ergani İlçe Örgütü, oluşturulan binlerce araçlık konvoyla kent turu attı. HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı İmam Taşçıer'in de katıldığı konvoy, Ergani ilçe otogarından başlayarak şehrin tamamını turladıktan sonra Diyarbakır dört yolunda son buldu. Konvoyu heyecan ve coşku ile karşılayan yurttaşlar sık sık "Bijî serok Apo" sloganıyla karşıladı. Evlerin balkonlarına çıkan kadınlar, zılgıtları ve alkışları ile partililere destek verdi. Araçların pencerelerine ve üzerine çıkan yurttaşlar da konvoy boyunca HDP, YPG ve YPJ bayraklarını dalgalandırdı.

 


Konvoy turunun ardından Çermik ilçesine geçen Taşçıer ile beraberindekiler, ilçe girişinde yüzlerce araçlık konvoyla karşılandı. Çermik'te de yüzlerce araçlık konvoy ile ilçeyi turlayan HDP'lilerin konvoyu köy turları ile devam etti.
Seçim çalışmaları kapsamında HDP Sur ilçesine bağlı 40 mahalleye ziyaret edildi. Konvoy şeklinde gidilen mahallelerde HDP'liler yoğun ilgi ile karşılandı. Gün boyu devam eden ziyaret sonunda Kağıt Mahallesi'nde Diyarbakır milletvekili adayları Ziya Pir ve Feleknas Uca'nın katılımıyla şölen düzenlendi. Burada halka seslenen Uca, saldırıları kınayarak, provokasyonlara gelmeyeceklerini belirtti.


HDP'liler, Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde araç turu düzenledi. Behram petrol tesislerinde başlayan tura çok sayıda araç katılırken, turun ardından esnaflar ziyaret edildi. Burada konuşan HDP'li aday Nursel Aydoğan, AKP'nin provokasyon hesapları içinde olduğuna dikkat çekerek, "Tam da batıda seçmenlerin yönünü partimize döndüğü bir dönemde bunların yaşanması AKP'nin bizim bu yurttaşlarla bağımızı koparmak içindir. Ancak onlar ne yaparsa yapsın biz bu seçim barajını aşacağız. Demokrasi tarihine bir not düşeceğiz. Bizim bütün çabamız bu yönde olacaktır. Biz bu saldırıları organize eden kişilerin ekmeğine yağ sürmemek için bilinçli bir tavır takındık" dedi.
HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Sibel Yiğitalp seçim çalışmaları kapsamında Çınar'da düzenlenen şölene katıldı. Binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen şölen, yerel bir müzik grubunun müzik dinletisi ile başladı.

 

Ardından konuşan HDP İl Eşbaşkanları Ömer Önen, Gülşen Özer, sandık güvenliğine dikkat çekerek, herkesin oylarına sahip çıkmasını istedi. Daha sonra seçmenlere seslenen milletvekili adayı Sibel Yiğit Alp, HDP'ye yönelik saldırılara değinerek, "Bu saldırıları niçin yapıyorlar? Biliyorlar ki 8 Haziran'dan sonra saraylarında rahat uyuyamayacaklar. Bu halk onlardan hesap soracak" dedi. Seçmenlere sandıklara sahip çıkma ve sandık başından ayrılmama çağrısı yapan Yiğitalp, "Çünkü bu sandıklar bizim kaderimizi belirleyecek. Biz her şeyin farkındayız ve sahip çıkacağız" şeklinde konuştu.
 
Yapılan konuşmaların ardından şölen sanatçı Seyda Perinçek'in sahne almasıyla gece geç saatlere kadar devam etti.
 
HDP ve DBP Bismil ilçe örgütleri ile Bismil Belediyesi eşbaşkanları, esnafları ziyaret ederek HDP'nin yarın istasyon Meydanı'nda düzenleyeceği kitlesel mitinge katılım çağrısı yapan el bildirilerini dağıttı. Esnaflara ziyaret öncesi açıklama yapan HDP Bismil İlçe Eşbaşkanı Habib Akıncı, "Yarın Diyarbakır'da eş genel başkanımızın da katılacağı yüz binlerle yeni yaşam mitingi için tüm halkımızı İstasyon Meydanı'na davet ediyoruz" dedi.
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Edip Berk, beraberindeki Sur Belediyesi Eşbaşkanı Seyit Narin ve HDP'lilerle birlikte Şeyh Ahmed Heyderi Medresesi'ni ziyaret etti. Ziyarette konuşan Berk, seçimlerde HDP için hayır duaları istediklerini ve desteklerini beklediklerini belirtti.

HABERE YORUM KAT