1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Özgür Gazeteciler Cemiyeti'ne 'Sur izni' çıkmadı
Özgür Gazeteciler Cemiyeti'ne 'Sur izni' çıkmadı

Özgür Gazeteciler Cemiyeti'ne 'Sur izni' çıkmadı

Özgür Gazeteciler Cemiyeti, Sur İlçesi'nde 25'inci gününe giren sokağa çıkma yasağı nedeniyle ilçelere giderek gelişmeleri takip etme talebi kabul edilmedi.

A+A-

Yasağa tepki gösteren Cemiyet Başkanı Hakkı Boltan, "Devlet bu mahallelerdeki katliamları dünyadan gizlemek için buraları basına yasaklıyor" dedi.


Diyarbakır'da bulunan Özgür Gazeteciler Cemiyeti, Sur İlçesi'nde 25'inci gününe giren sokağa çıkma yasağı nedeniyle ilçelere giderek gelişmeleri takip etmek istedi.

 

Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan cemiyet üyesi gazeteciler, buradan Şêx Said (Dağkapı) Meydanı'na yürüdü. Burada emniyet yetkilileri ile görüşen gazetecilere Sur'a girmelerine izin verilmeyeceği, ancak ilgili makamlara yapılacak başvurular ile olabileceği belirtildi. Görüşmenin ardından açıklama yapan cemiyet üyeleri, yaptıkları açıklama ile izin verilmemesini kınadı.
 
'Yasak ilan edilen mahallelerde ne olduğunu çok iyi biliyoruz'
Açıklamayı yapan Hakkı Boltan, tüm toplumun gerçekleri öğrenme hakkı olduğunu belirterek, "Tüm dünyada toplumun gerçeği öğrenme hakkı vardır.

 

Tüm halkın talebini dünyaya duyurma hakkı vardır. Bunun için basına büyük bir görev ve sorumluluk düşüyor. Uluslararası sözleşmelere göre basının tüm gerçeklere ulaşma hakkı vardır. Tüm gerçekleri görüp onu tüm dünya ile paylaşmalıdır. Basın, toplum ve devlet arasında bir köprü olabilmesi için tüm gerçeklere ve her yere ulaşabilmelidir. Basın gerçeklere ulaşmak için özgürdür. Ancak Türkiye'de basın özgür değildir.

 

Basının özgürlük hakkı ele geçirilmiş. Gazeteciler işkence edilerek gözaltına alınıyor. Görüntü ve fotoğraflarına el konuluyor. AKP hükümeti artık gözaltı ve tutuklamalarla özgür basını susturamadığı için mahallelere girişi basına yasaklıyor. Bu yasak ilan edilen mahallelerde ne olduğunu çok iyi biliyoruz" dedi.
 
' Basın üzerindeki yasak, gerçeğin katledilmesidir'
Boltan şöyle devam etti:

 

"Devlet bu mahallelerdeki katliamları dünyadan gizlemek için buraları basına yasaklıyor. İşgalci ve gerçek yüzünü gizlemek için basına yasaklıyor. Hükümete çağrı yapıyoruz. Basın üzerindeki yasaklar toplumun hakkının çiğnenmesidir.

 

Basının özgürlük hakkının çiğnenmesidir. Basın üzerindeki yasak, gerçeğin katledilmesidir. Bir n önce bu yasakların kaldırılması ve basının işini özgürce yapmasını istiyoruz."

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler