1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Özgür-Der'den Shabe-Der'e yapılan saldırıya kınama
Özgür-Der'den Shabe-Der'e yapılan saldırıya kınama

Özgür-Der'den Shabe-Der'e yapılan saldırıya kınama

DİYARBAKIR- Özgür-Der Diyarbakır Şubesi, geçtiğimiz gün Sahabe-Der'e yapılan saldırıyı kınadı.

A+A-

Geçtiğimiz gün Diyarbakır Merkez Sur ilçesinde bulunan İslami çalışmaları ile tanınan Sahabe Kültürünü Yayma, Yaşatma, İlim, Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Sahabe-Der) İskender Paşa Temsilciliği'ne kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından el yapımı patlayıcı ile bir saldırı yapılmıştı. Olayla ilgili yazılı bir açıklama yapan Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı Murat Koç, yapılan saldırıyı kınadıklarını söyledi.

Koç, "Geçtiğimiz günlerde HÜDA-PAR Silopi İlçe Teşkilatı'na yapılan saldırıyı üstlenen ve PKK'ya yakın gençlik yapılanması olarak kabul edilen YDG-H isimli örgütün HÜDA-PAR'ı hedef alan eylemlerinin devam edeceğini dün sosyal medyada duyurmasının hemen ardından Sahabe-Der de bombalı saldırıya uğradı. Can kaybının yaşanmadığı saldırıda dernek binasında ve etrafındaki iş yerlerinde maddi hasar oluştu.

PKK'ya yakın yapıların dini duyarlılığı olan kuruluşlara yönelik saldırıları yeni yaşanan bir durum değildir. Yakın zamanda Özgür-Der şubelerine yapılan saldırılar da aynı örgüt tarafından benzer metotlarla düzenlenmişti. İslami yapılara, Kemalist bir dille, yobaz, gerici, dinci gibi sıfatlarla hakaret eden bu kesim, Müslüman Kürt halkı nezdinde İslami kuruluşları yalan ve iftiralarla itibarsızlaştırmayı hedeflemektedir. Ayrıca düzenlenen bu sistematik saldırılarla Kürt halkı ve İslami yapılar arasına bir korku bariyeri örmek, İslami kesime gözdağı vermek de amaçlanmaktadır.

PKK'ya yakın gençlik yapılanmaları saldırılarını ısrarla sürdüreceklerini her ortamda ilan ederken asıl manidar olan başta BDP olmak üzere mütemadiyen örgütlenme özgürlüğünden, barış ve insan haklarından bahseden kurum ve kişilerin, konu İslami kuruluşlara yönelen şiddet olunca açık bir tutarsızlık içine gömülmeleridir. Bu tutarsızlık hali, Müslümanların hakları ve talepleri konusunda BDP'nin Kemalist paradigmayla paralellik göstermesinden kaynaklanmaktadır. Özgür-Der Diyarbakır Şubesi olarak bizler, Sahabe-Der'e yapılan bu saldırıyı lanetlediğimizi duyuruyor, dernek yetkilileri ve üyelerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT