1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Özgür-Der'den kıyafet protestosu
Özgür-Der'den kıyafet protestosu

Özgür-Der'den kıyafet protestosu

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Diyarbakır Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2013-2014 eğitim-öğretim yılından itibaren yürürlüğe koyacağı eğitimde kıyafet serbestliği ile ilgili açıklama yaptı.

A+A-

 Merkez Yenişehir ilçesi AZC Plaza önünde toplanan dernek üyeleri adına açıklama yapan Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı Avukat Serdar Bülent Yılmaz, kıyafet yönetmeliğinin yasakçı boyutu korunarak yeniden düzenlenmesini protesto etmek üzere toplandıklarını söyledi. Önceleri AK Parti'nin mevcut olan yasaklara karışmaksızın bir takım çalışmalar yaptığını belirten Yılmaz, AK Parti'den yasakları kaldırmalarını beklediklerini fakat bu kez yayımlanan yönetmelik ile yasağı koruyan bir metni onayladığını ifade etti.
Özgür-Der Diyarbakır Şubesi adına basın açıklamasını okuyan Songül Çaçan ise, hükümetin başta 12 Eylül darbesi olmak üzere tüm darbeler ile hesaplaşma iddiasında olduğunu, bu iddianın samimiyetinin öncelikle başörtüsü yasağı ile mücadelede test edileceğini söyledi. Çaçan, “Başörtüsü yasağının AK Parti hükümeti tarafından ortadan kaldırılacağı inancı önce yasağın yeni anayasaya ilave edilmesi ve ardından yayınlanan kılık kıyafet yönetmeliğinde yasağın takip edilmesi ile yerini hayal kırıklığına bıraktı. Hükümete ve özellikle Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'e soruyoruz, İmam Hatip Lisesi ve seçmeli Kur'an dersine tanınan başörtüsü özgürlüğüne karşı diğer okullardaki yasağın mantığı nedir? Hangi gerekçe ile başörtüsü yasağı sürdürülmektedir? Bu yasak bu şekilde ilelebet sürecek midir? Yoksa milyonlarca mağdur üretildikten sonra ileriki bir zamanda yasak kaldırılacak mıdır? Bu soruların cevaplandırılmasını istiyoruz” dedi.
Grup açıklamanın ardından sessizce dağıldı.