1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Özgür-Der Protesto etti
Özgür-Der Protesto etti

Özgür-Der Protesto etti

DİYARBAKIR - Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Diyarbakır Şubesi, 2. yılına giren Uludere olayını protesto etti.

A+A-
Özgür-Der Diyarbakır Şubesinin çağrısıyla Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesi Ofis semtinde bir araya gelen grup, Uludere olayını düzenledikleri basın açıklamasıyla protesto etti. Özgür-Der Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Fikret Salık, çoğu çocuk 34 kişinin hayatını kaybetmesinin üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen faillerinin hala bulunmamış olmasının utanç verici olduğunu söyledi. Salık, “Bugün siyasilerin gündeminde farklı farklı konular var. Yolsuzluk operasyonlarından tutun da paralel devlet tartışmalarına kadar bir yığın tartışma almış başını gidiyor. 3. yılına giren Roboski katliamı için devlet erkinden tutun da yargı ve medyasına kadar hiç kimse adalet talep etmiyor. Kimse Roboski'yi hatırlamak dahi istemiyor. Zaten Roboski'yi de bir türlü siyasi tartışmaların ötesine taşıyamadılar. Ancak biz Müslümanlar olarak Roboski için hep adalet dedik, hep adalet diyeceğiz. Roboski'yi hiç unutmadık, asla unutturmayacağız. Failler bulunana kadar, zalimler cezalandırılana kadar Roboski demek boynumuzun borcudur. Adil şahitliğimizin gereğidir” dedi.
 
Salık'ın ardından konuşan Özgür-Der Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Emin Altun ise kalıcı bir barışın Uludere gibi davaların feda edilmesinden değil, aydınlatılmasından geçtiğini söyledi.
Özgür Eğitim-Sen Diyarbakır Temsilciliği, Mazlumder Diyarbakır Şubesi, Memur-Sen ve Dicle Fırat Diyalog Grubu'nun destek verdiği açıklama olaysız bir şekilde sona erdi.
(SI-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT