1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Özerklikle diller özgür olabilir'
'Özerklikle diller özgür olabilir'

'Özerklikle diller özgür olabilir'

DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, dillerin özerklik ile özgür olabileceğini söyledi.

A+A-

KÜRDİ-DER Diyarbakır Büyükşehir Belediye Konferans Salonu'nda "Di xwesiya Demokratik'de Rola Ziman" konulu panel düzenledi. Panele DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, Azadiya Welat yazarı Nadir Arzu, yazar Netice Altun ve Kürt Yazarlar Derneği Başkanı Eyüp Polat katıldı.

Panelde konuşan DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, Kürtlerin isyanın dillerini konuşamamalarıyla başladığını ifade etti. Irmak, "Bizlerin şuan konuştuğu ve annelerimizin konuştuğu dillerin farklı olması bizim isyan etmemizin sebebidir" dedi. Türkiye'de yaşayan halkların dillerinin yok sayıldığını belirten Irmak, "KCK operasyonlarında Kürtçe ifade verilmesini bilinmeyen bir dil olarak kabul ettiler. Bu ülkede Karadeniz'de Lazca, Mardin'de Suryaniler Araplar ve Kürt dilleri resmi dil olmalı. Biz özerkliği inşa edersek, bütün bu dilleri resmi dil olarak ilan edeceğiz. Şuan da yasalar bunlara karşı olabilir ama hayal ettiğimiz özerklik gerçekleşirse bütün bu dilleri yaşatacağız" dedi.

Kürt Yazarlar Derneği Başkanı Eyüp Polat ise, 15 ve 16. yüzyıllarında Kürt edebiyatının birçok imparatorluğa göre çok daha üstün olduğunu dile getirdi.

Dillerin mücadelesinin neolitik dönemden bu güne sürdüğünü söyleyen Nadir Arzu da yapılan araştırmalarda dillerin gelişmesinde öncünün kadın olduğunu söyledi.

Yapılan konuşmalar ardından KÜRDİ-DER Kürtçe dil eğitimini tamamlayan öğrencilere sertifikaları verildi. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler