1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Özerklik talebi Meclis gündeminde
Özerklik talebi Meclis gündeminde

Özerklik talebi Meclis gündeminde

HDP Grubu adına hükümet programı üzerinde konuşan ve özerklik, özyönetim talebini dile getiren Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, hükümetin Avrupa Yerel Yönetim Özerklik Şartındaki "özerklik" ismine bile tahammül edemediğini söyledi.

A+A-

64'üncü hükümet programı üzerine söz alan HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, hükümetin kendisini zorla halk iradesine dayattığını söyledi.

Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasını eleştiren Demirel, "Böyle bir ortamda bize masal okumayanız. Daha önce Kürt siyasetçileri tutukladınız. Tutuklamayıp da öldürelim mi? dediler. Bugün Tahir Elçiye yaptıkları gibi" diye konuştu. Demirel, halen Kürt siyasetçilerin tutuklandığını, katliamların gerçekleştirildiğini dile getirdi.


Özerklik talebi


Özerklik talebini dile getiren Demirel, "Bu merkezi hükümeti rededen değil onu güçlendiren bir yaklaşımdır. Velibağın kararının alınmasıdır, Hava Ananın yaylasında yol yapılmamasıdır. Grevlerin iptal edilmemesidir. Halkların kendi kararlarını alabilmesidir" diye konuştu. Demirel, hükümet programında bu konuda herhangi bir yol alınmadığını buna karşın halkın hedef alındığı ve evlerinin başlarına yıkıldığını söyledi. Demirel, hükümet yerel yönetimleri güçlendireceğiz bile derken Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı maddesinden Özerkliğin çıkarıldığını ve bununda AKP'nin ciddiyetsiz ve korkak tavrını gösterdiğini dile getirdi.


Kadınlara karşı ayrımcılık sürüyor


Hükümetin programında kadın sorunun da "sosyal programlar" bağlamında ele alındığı ve eril bir yaklaşımla "kadınlarımız" ifadesi kullandığına işaret eden Demirel, "Bu yaklaşımla hükümet eşit bir yaklaşım sergilemeyez. AKP hükümeti bu programda da her alanda kadınların uğradığı şiddeti görmezden geliyor.

AKP döneminde kadına yönelik şiddet, taciz ve tevacüz tarafından daha yakıcı bir hal almıştır" dedi. Demirel, kadınların katledilmesine ve uğradığı taciz ve tecavüzlere ilişkin istatistiki bilgiler verdi. Demirel, Ekin Van'a yapılan insanlık dışı uygulamalara dikkat çekerek, "Bu görüntüleri yayanları cezalandırdı. Bu yapılanları görmezden gelemeyiz" diye konuştu. "Olay Kürt kadınları birinci hedef olarak seçiliyor" diyen Demirel, HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ'a yönelik uygulamaları hatırlattı. Hükümeti kadın haklarına saygılı olmaya davet eden Demirel, Kürt kadın hareketi ve feminist hareketin dikkate alınmasını istedi.


Asimilasyon sürüyor


Anadilde eğitim talebini dile getiren Demirel, Kürtçe öğretmenlerin atanmamasının da önemli bir ayrım olduğunu söyledi. Demirel eğitimdeki ayrımcı, ırkçı ve cinsiyetçiliğe ilişkin herhangi bir atıf bulunmadığını belirterek, "Türkiye'de asimilasyon devam ediyor. Birçok ülkede anadilde eğitim yapıldığı görülüyor. Türkiye'de halen anadilde eğitim yasaktır. Anadille ilgili maddelere ya çekince konulmuştur ya da hiç imzalanmamıştır. Halkın talebi seçmeli ders halkı aldatmaya yöneliktir" dedi.
 
Anadilde eğitim kadar hayati bir başka durumun da ise eğitim çağındaki çocukların katledildiğini belirterek, "Sokağa çıkma yasakların başladığı günden beri 45 çocuk katledildi" hatırlatmasında bulundu.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler