21 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır12 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara7 °C
 • Antalya17 °C
 • İzmir10 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  124,550
  %-0.30
 • Dolar
  3,0588
  %-0.15
 • Euro
  3,3441
  %-0.47

Özel hastanelere habersiz denetim

Özel hastanelere habersiz denetim

09 Ağustos 2014 Cumartesi 12:57

Sağlık Bakanlığı, özel hastanelerin hizmet kalitelerini ansızın gerçekleştireceği denetimlerle kontrol edecek.

Ruhsata esas denetimler ile seviyelendirme ve tescil denetimi dışındaki denetimler, önceden bildirilmeyecek.
 
Sağlık Bakanlığı, Özel Sağlık Kurum ve Kuruluşlarının İl Sağlık Müdürlüklerince Denetimine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönerge yayımladı.
 
Özel sağlık kurum ve kuruluşlarının denetim usul ve esaslarını, denetim birimleri ile denetleyicilerin görev, yetki ve sorumluluklarını, idari yaptırımların uygulanmasında uyulacak usul ve esasları belirleyen yönerge kapsamında, denetimler için il sağlık müdürlüklerinde birimler kurulacak.
 
Gerek duyulması halinde Bakanlıkça, iller arasında çapraz denetim yapılabilecek.
 
Denetleyiciler, sağlık kurum ve kuruluşlarının olağan ve olağandışı denetimlerini yapacak, ayrıca denetim sonunda formlar düzenleyecek.
 
-Öz denetim
 
Denetçiler, denetimin yapılacağı sağlık kurum ve kuruluşlarının ismini açıklayamayacak, yaptıkları görevle ilgili işlemler hakkında üçüncü şahıslara bilgi veremeyecek, ihbar ya da şikayetler üzerine yapılan olağandışı denetimlerde ihbar ve şikayette bulunanların kimliklerini açıklayamayacak, görevleri sırasında nezaket kurallarına uygun hareket edecek.
 
Sağlık kurum ve kuruluşların sorumlu müdürleri veya yardımcıları, 6 ayda bir öz denetimini yaparak sağlık müdürlüğüne bildirecek.
 
-Amacına göre denetimler
 
Yönergeye göre, ruhsata esas denetim, hizmete esas denetim, seviyelendirme ve tescil denetimi olmak üzere amacına göre 3 türlü denetim yapılacak.
 
Ruhsata esas denetimde, Bakanlıkça ruhsatlandırılan özel sağlık kurum ve kuruluşlarının, ruhsata esas şartları taşıyıp taşımadıklarına bakılacak.
 
Hizmete esas denetimde, özel sağlık kurum ve kuruluşlarının hizmet sunumlarının Bakanlık mevzuat ve düzenlemelerine uygunluğu değerlendirilecek.
 
Seviyelendirme ve tescil denetimi ise özellikli birimlerin seviyelendirme ve tescil sürecinde yerinde yapılacak.
 
-Gerekçesine göre denetimler
 
Olağan, olağandışı ve süre sonu denetimi olmak üzere gerekçesine göre de 3 türlü denetim gerçekleştirilecek.
 
Olağan denetimler, ruhsata esas, hizmete esas ve seviyelendirme-tescil denetimlerinin belirlenen sürelerde yapıldığı rutin denetimler olacak.
 
Olağandışı denetim ise ihbara, şikayete binaen veya resen yapılacak. Bu denetimler, ihbar ve şikayetin il sağlık müdürlüğü kayıtlarına girdiği tarihten itibaren en çok 1 ay içerisinde tamamlanacak.
 
Süre sonu denetimi, olağan ve olağandışı denetimlerde tespit edilen eksiklik ve uygunsuzlukların giderilmesi için verilen süre bitiminde yapılacak. Süre sonu denetiminde sadece uygunsuzluğun giderilip giderilmediğine yönelik denetim yapılacak ve denetim tutanağında bu belirtilecek.
 
-Cezalar
 
Denetim sonunda, özel hastanede eksiklik tespit edilmesi halinde, süre verilmesi, uyarı, idari para cezası, faaliyet durdurma cezası, ruhsat iptali, ruhsatın geri alınması şeklinde müeyyideler uygulanacak. Süre verilmesi dışındaki müeyyideler uygulanmadan önce özel sağlık kuruluşlarının savunmaları alınacak.
 
Denetimler, Bakanlıkça yayımlanan mevzuata, politika ve düzenlemelere uygunluğun saptanmasıyla sınırlı olacak. Ayrım gözetmeme ve gizlilik ilkelerine uyulacak.
 
Ruhsata esas denetimler ile seviyelendirme ve tescil denetimi dışındaki denetimler, denetimi yapılacak özel sağlık kuruluşuna önceden bildirilmeden (habersiz) yapılacak.
 
İhbar ve şikayet üzerine yapılan olağandışı denetimler de sağlık kuruluşları açısından ansızın olacak.
 
Bu yıl içinde yapılan denetimler sonucu faaliyet durdurma müeyyidesi öngörülenlerden henüz uygulanmamış olanlar için lehteki müeyyide uygulanacak.
Okunma Sayısı : 2125
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com