1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Özel hastaneler'de muayene ve tedavi ücretleri yükselecek
Özel hastaneler'de muayene ve tedavi ücretleri yükselecek

Özel hastaneler'de muayene ve tedavi ücretleri yükselecek

Hastadan SGK'nın belirlediği ücretin yüzde 90'ına kadar fark alabilen özel hastaneler artık yüzde 200'e kadar fark isteyebilecek. Tahlil veya tetkiklerde vatandaş ekstra fark ödemek zorunda kalacak.

A+A-

Bayram öncesi vatandaşa “özel hastane” darbesi geldi. Özel hastanelerin vatandaştan alabileceği fark ücretinda sınır “yüzde 90”dan, “yüzde 200'e” çıkarıldı. Gizli zam anlamına gelen bu kararla, hastaneler vatandaştan halen aldıklarından 2 kat daha fazla fark ücreti alabilecek.
 
Bakanlar Kurulu'nun, dünkü Resmi Gazete'de yayınlanan kararıyla, halen sadece poliklinik hizmetleri için örneğin 25 TL ödeyen bir vatandaş, artık 50 lira ödemek zorunda kalacak. Bir de tahlil veya ileri tetkik yaptırmak zorunda kalırsa, ya da operasyon zorunluluğu doğarsa vatandaş 2 katın çok üzerinde bir kaç kat daha fazla ilave ücret ödemek zorunda kalacak.
 
Yüzde 30'la başlamıştı
2008 yılında çıkarılan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile SGK ile anlaşma imzalayan hastaneler SGK'lı vatandaşlara da açıldı. Bu düzenleme kapsamında özel hastanelerin vatandaştan kaç lira fark ücreti alabileceği de tartışma konusu oldu. Ardından da fark ücretinde oran yüzde 30'la sınırlandı. Buna göre SGK ile hastane arasında yapılan anlaşmaya göre, örneğin dahiliye servisinde muayene için SGK vatandaş adına hastaneye 50 lira ödüyorsa, hastane vatandaştan da fark ücreti adı altında 15 lira ilave ücret alabilecekti. Ancak bu oran zaman içinde artırılmaya başlandı. Önce yüzde 70'e, ardından da bu yıl yüzde 90'a çıkarıldı. Dün yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla da bu oran yüzde 200'e çıkarılmış oldu.
 
45 yerine 100 TL
Daha önce SGK'nın belirlediği bir muayene ücreti 50 TL ise özel hastane de bunun yüzde 90'ı kadar ilave ücret talep ediyordu. Özel hastanede muayene 95 TL oluyor yani vatandaşın cebinden 45 TL ekstra ücret çıkıyordu. Bakanlar Kurulu kararı ile bu muayene ücreti şimdi 95 değil 150 lira yapılabilecek. Böylece vatandaşın cebinden çıkan para da 45 lira yerine 100 lira olacak. Muayenenin dışında ekstra isteklerde de fiyat katlanarak devam edecek.

Vatandaş muayenesinde ödeyeceği 55 liraya ek olarak, ultrason çekimi gibi tetkiklerde ve tahlillerde de ekstra fark ödemek zorunda kalacak. Aynı formül, operasyon söz konusu olduğunda da devam edecek.
 
İki katı fiyat ödeyecek
Dr. Ergün Demir, yapılan uygulamayla vatandaşın vakıf ve özel hastanelerden sağlık hizmeti almakta zorlanacağını savundu. Muayene ücreti, tahlil ve tetkikle birlikte ameliyatlar için yüksek fiyatların uygulanacağını savunan Dr. Demir, şunları söyledi:
 
"Bazı ameliyatların SUT'taki işlem fiyatlarına bakacak olursak, gasrektomi (mide alınması ameliyatı) 3 bin 740 TL, tonsillektomi (bademcik) 629 TL, apendoktomi (apandist) 440 TL, hemoroktomi (hemoroid) 498 TL, katarakt (göz ameliyatı) 451 TL, prostektomi (prostat) bin 510 TL ve lomber distektomi (bel fıtığı) 1175 TL'dir. Hastalanıp vakıf üniversite hastanesine veya özel bir hastaneye gittiğinizde, muayene ücretiniz, yapılan tetkik ve tahlilleriniz ile yapılan girişimsel işlemleriniz için, bu hastanelerin SGK'ya fatura ettiği Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonunca belirlenen sağlık hizmetleri bedelinin iki katı ücreti cebinizden ödemek zorunda kalacaksınız. Örneğin vakıf ve özel hastanede prostat ameliyatı olacaksınız. SUT'taki işlem fiyatı 1510 TL. Ama vakıf ve özel hastaneler bu fiyatın iki katını yani 3 bin 20 TL talep edecek. Buna ilaveten vatandaş muayene ücreti, yapılan tahlil ve tetkiklerin toplam ücretiyle birlikte yaklaşık 3 bin 500 TL cepten ödemek zorunda kalacak."
 
İlave ücret alınmayacak hizmetler
Yapılan değişiklikte ilave ücret alınmayacak sağlık hizmetleri de belirlendi. Buna göre yoğun bakım hizmetleri, yanık tedavisi hizmetleri, kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri), yenidoğana verilen sağlık hizmetleri, organ, doku ve kök hücre nakillerine ilişkin sağlık hizmetleri, doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri, hemodiyaliz tedavileri, kardiyovasküler cerrahi işlemlerden ilave ücret alınmayacak.

HABERE YORUM KAT