1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Özel hastaneler SGK'lılara kapanacak mı?
Özel hastaneler SGK'lılara kapanacak mı?

Özel hastaneler SGK'lılara kapanacak mı?

SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’lu hastaların tedavi giderlerini karşılayan SGK’nın 1 Temmuz’dan itibaren özel hastanelere yüzde 30 fark sınırı getirmesi ile özel hastane kapılarının SGK’lılara kapanıp kapanmayacağı tartışılmaya başlandı.

A+A-

Birçok özel hastane, yol haritasını Sağlık Bakanlığı ve özel sektör temsilcilerinden oluşturulan komisyon çalışmalarının, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e sunulmasının ardından verilecek karara göre belirleyecek. Komisyon çalışmalarının ise, en geç iki gün içinde tamamlanması bekleniyor.

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Yürütme Kurulu’nun Sağlık Bakanı Akdağ ile yaptığı görüşmenin ardından Sağlık Bakanlığı ve özel sektör temsilcilerinin yer aldığı ortak bir komisyon oluşturulmuştu. Yaklaşık bir haftadır çalışmalarını sürdüren komisyonun bu çalışmaları en geç iki gün içinde tamamlayacağı öğrenildi.

Komisyon çalışmalarından çıkacak sonuçlar ise, Sağlık Bakanı Akdağ ile Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik’e sunulacak. Sağlık Bakanı Akdağ ile Çalışma Bakanı Çelik’in vereceği karara göre özel hastaneler SGK’lıya kapılarını kapatıp kapamayacağına karar verecek.

Özellikle yüzde 30 fark oranı konusunda uzlaşma arayan komisyonda; muayene ve tedavilere ilişkin fiyat tarifesinin yeniden yapılandırılması, özel hastane ve sağlık kuruluşlarının tıbbi nitelik veri sistemine göre sınıflandırılması, Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonunca yeniden belirlenecek ücret tarifesinin bu sınıflandırmaya göre yapılması ve özel hastanelere branş bazında anlaşma hakkı tanınması gibi konular ele alınıyor.

ANKA