1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Özel harekatçıya dolandırıcılık suçlaması
Özel harekatçıya dolandırıcılık suçlaması

Özel harekatçıya dolandırıcılık suçlaması

Diyarbakır’da görev yapan Jandarma Özel Harekat’ta çalıştığı ve Uzm. Çvş. Olduğu belirtilen A. T. adlı personelin çok sayıda kişiyi işlerini halledeceği vaadiyle dolandırdığı öne sürüldü.

A+A-

Diyarbakır’da görev yapan Jandarma Özel Harekât’ta olduğu ve Uzm. Çvş. Olduğu belirtilen A. T. adlı personelin çok sayıda kişiyi işlerini halledeceği vaadiyle dolandırdığı iddia edildi.

Özgür Haber’e konuşan mağdurlar, cezaevinden, gözaltından yakınlarını çıkarmak, alamadıkları alacaklarını almak gibi vaatlerle 3 Bin TL ile 8 Bin TL arasında kendilerinden para aldığını ve parayı söz konusu şahsın hesabına yatırdıklarını söyledi. Mağdurların elinde yatırdıkları paranın banka dekontlarının da olması iddiayı güçlendiriyor. Mağdurlar suç duyurusunda bulundu.
 
Diyarbakır’da görev yapan ve Jandarma Özel Harekat’ta çalıştığı ve Uzm. Çvş. Olduğu belirtilen A. T. adlı personelin çok sayıda kişiyi çeşitli vaatlerle dolandırdığı ileri sürüldü. Diyarbakır’da bir dernekte çalışan G. Ö., geçtiğimiz aylarda dernek üyesi kişilerin, yanına gelerek bir banka hesabına para yatırmak istemeleriyle olayın ortaya çıktığını söyledi. Kısa bir süre içinde 3 kişinin kendisine aynı kişinin hesap numarasını vererek söz konusu hesaba para yatırmasını istediğini söylediklerini ifade eden G. Ö. aynı kişi olması nedeniyle şüphelendiğini ve mağdurlara detayları sorması ile olayın ortaya çıktığını söyledi.
 
Para karşılığında cezaevinden adam çıkaracakmış!
 
G. Ö. olayı şöyle anlatıyor: “Ağustos’un ortalarındaydı bizim dernek çalışanı kadınlardan biri geldi ve banka hesabı olmadığı için ‘Şu parayı şu IBAN’a atabilir misin?’ dedi. Tamam dedim çalışanı gönderip yatırdım. Atınca orada duruyor zaten. Aradan bir hafta geçti başka bir arkadaş daha geldi o da aynı IBAN’a yatır dedi. Ardından başka bir arkadaş da deyince, para yatırılan kişinin isimlerinin aynı olması dikkatimi çekti. Sordum ben de kim olduğunu, biri dedi ‘Oğlum cezaevinde onu çıkarmak için birine yatırıyorum, o çıkaracak’, biri dedi ‘100 bin TL alacağım var alamıyorum özel harekatçı demiş ben alırım ama bana da payımı verirsiniz’ demiş. Hemen hemen herkesin zayıf noktasından yakalamış ve oradan vurmuş”
 
‘Çok kişi var ama konuşamıyorlar’
 
G. Ö. tanık olduklarını şöyle anlattı: “Bir arkadaş da 3 bin 500 TL elden vermiş. Sonra parçalar birleşince kendi kendime düşündüm ve yatırılan para baya yüksek bir meblağ. Birçok kişi var ama gelip konuşamıyorlar korkuyorlar. Bir arkadaş askerlik şubesine gidip üstü ile görüşmüş ve ‘sizde böyle bir çalışan var mı?’ demiş ‘evet var’ demiş. Rütbesini görevini vs sormuş ve sorunu çözebilip çözemeyeceğini sormuş. Oradaki görevli söz konusu kişinin sıradan biri olduğunu söylemiş. Bir ay boyunca aramışlar ve her aradıklarında ‘operasyondayım’ demiş. Oradaki yetkili en fazla 2 gün operasyonda kalır, ardından geri gelir demiş. Bir ayda öyle oyalanıyor. Ne paralarını alabildiler, ne de adam telefonlarına çıkıyor. Adamın adı soyadı, çalıştığı yer her şey somuttur”
 
‘Olay basına gitmesin, biz çözeriz’
 
Olayın mağdurlarından K. V., A. T. ile bir arkadaşı aracılığı ile tanıştığını söyleyerek, olayla ilgili şunları söyledi: “2 ay önce bir arkadaş aracılığıyla tanıştık. İş çözücüdür, iş bitiricidir, hükmü vardır deyimi ile biz de çözebilecek diye gittik. Yüksek miktarda alacağımız vardı ve umudu kesmiştik. En azından o alabilirse komisyonunu alır biz de paramızı almış olurduk diye düşündük. 3 bin lira verdim. Hesabım olmadığı için IBAN’a yatırın dedi ben de IBAN’a yatırdım. Ondan sonra bir daha dönmedi. Gidip askerlik şubesine gittim. Burada dediler, ama bir hükmü yok dediler. Biz çözeriz dediler ama onlar da çözmedi. 1 aydır bekliyoruz ama çözmediler. Özellikle basına gitmesin dediler. Biz onu gerekirse görevden alırız dediler. Belki rütbe almıştır ama görevden alınmamıştır. 3 bin vermiştim, çözdükten sonra da 3 bin daha verecektim. İlk verdiğimiz kaparoydu. Onun üstleri ile çözmek istedik ama çözmediler. Demek onlar da onu kolluyor.”
 
Gözaltına alınan kişinin serbest bırakılması için para almış
 
Mağdurlardan A. Z. ise gözaltına alınan sevdiği bir arkadaşının serbest bırakılması için elden 3 Bin 500 TL verdiğini belirterek, “Benim bir arkadaşım vardı gözaltına alınmıştı. Onun serbest bırakılması için ona elden 3 Bin 500 lira verdim. Başkasının aracılığıyla onunla tanıştım. Çok sevdiğim bir arkadaş olduğu için çıkarabilir diye elden parayı verdim. 9’uncu ayın ilk haftasıydı. Gözaltından çıktı ama zaten suçu yoktu adliyeden serbest bıraktı. Sadece ben bir an koktuğum için öyle bir yola başvurdum” dedi.
 
‘Parayı alıp ortadan kayboldu’
 
Mağdur D. A. da 5 bin TL verdiğini belirterek, “Ben bir iş yeri açacaktım kuaför dükkanı. Ne yaptıysam iş sahibi vermedi. Arkadaşlarla konuştum onlardan biri onu adres gösterdi. O çözebilir dedi. Görüştüm onunla tamam dedi ben sana her şekilde o dükkanı alırım. 5 bin lira istedi ben de verdim. Tamam o dükkan senindir dedi. Sonra ortadan kayboldu. Dükkan sahibi satmak istemiyorum diyordu ama çok istiyordum. Onu ikna edebileceğini söylemişti. Ama olmadı kaçıp gitti” şeklinde konuştu.
 
Mağdurlar, konu ile ilgili A. T. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler