1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Özel Bağlar Hastanesi'nden Suriyelilere yardım
Özel Bağlar Hastanesi'nden Suriyelilere yardım

Özel Bağlar Hastanesi'nden Suriyelilere yardım

DİYARBAKIR- Özel Bağlar Hastanesi, Suriye'deki iç savaştan kaçarak Diyarbakır'a gelen 100 sığınmacıyı ücretsiz tedavi etti.

A+A-

Özel Bağlar Hastanesi'nde basın mensuplarıyla bir araya gelen hastane yönetimi, hastanenin misyonu hakkında gazetecilere açıklamada bulundu. Hastanelerinde son teknoloji cihazlarla hastaları muayene ettiklerini belirten Uzm. Dr. Turan Odabaşı, hasta memnuniyeti odaklı çalışma yaptıklarını söyledi.

Türkiye'de üretilmediği için cihazları yurt dışından almak zorunda olduklarını ifade eden Dr. Odabaşı, “Bu durum haliyle ülke ekonomisine katkı sağlamıyor. Birçok cihazı yurt dışından sipariş ediyoruz. Türkiye'de maalesef bu türdeki cihazların üretimi yapılmıyor. Farklı alanlarda olduğu gibi sağlık alanında da Diyarbakır'ın desteklenmesi gerekiyor. Halihazırda İstanbul'da 5 hastaya 1 kardiyolog düşerken, Diyarbakır'da 10 hastaya 1 kardiyolog düşmekte. Bu durumu düzeltmemiz gerekiyor” dedi.

Sağlığa ulaşmanın zor olması durumunda, hizmeti almanın da o oranda zor olacağını kaydeden Dr. Odabaşı, “Özel hastanelerle sağlığa ulaşmak çok önemli bir oranda ilerledi. Geçmişte, hastanelerde karşılaştığımız sırada bekleme, fiş alma, uzun uğraşlar verme profili modern dünyanın gereksiniminin çok ötesindeydi. Özel hastanelere ulaşım ile birlikte bu durum da yok oldu” diye konuştu.

Hastanelerinde çalışanların ücretlerinin ödenmemesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını aktaran Dr. Odabaşı, “Özel hastanelerin çalışanlarına ücretlerinin ödenmemesi, parasızlıktan kaynaklanmıyor. SSK 95 günde bir ödeme yapıyor. Bu 3 aylık sürece bazen tahammül göstermek gerekir diye düşünüyorum. Sağlık sektörünün gideri oldukça fazladır. Son 3 ayda 800 milyarlık yatırım yaptık. Bunların planını projelerini yapmak zorundasınız” şeklinde konuştu.

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Diyarbakır'a gelen sığınmacıları ücretsiz tedavi ettiklerini söyleyen Dr. Odabaşı, “Şimdiye kadar 100'den fazla Suriyeliyi muayene ettik. Bunun dışında Suriye'den gelen doktorlar, operatörler hastanemizde çalışmak için bize başvurdu. Bu onlar için çok acı bir durum. Bir günde bütün özelliklerini kaybetmek insan psikolojisini rahatsız eder. Oradaki doktorlar, ailelerini geçindirebilmek adına çok cüzi ücretlerle yanımızda çalışmayı teklif etti. Çalışma izinleri olmadığı için bunu geri çevirdik tabi. Ama Diyarbakır'a gelen Suriyelilere yardımcı olmak için elim

HABERE YORUM KAT