1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Özel araç muayene istasyonu TÜVTURK açıldı
Özel araç muayene istasyonu TÜVTURK açıldı

Özel araç muayene istasyonu TÜVTURK açıldı

Modern araç muayene istasyonları zincirinin yeni halkasını Diyarbakır’da hizmete açtık.

A+A-

2008 yılı sonuna kadar Türkiye çapında 189’u sabit, 80’i gezici olmak üzere toplam 269 adet yeni araç muayene istasyonu açarak ülke çapında uluslararası standartlarda hizmet sunmayı hedefleyen TÜVTURK, Diyarbakır’daki Merkez İstasyonuna ek olarak Sivan ilçesinde de faaliyet göstermeye başladı. Diyarbakır Araç Muayene İstasyonları, “Çağdaş Taşıt Muayene İstasyonları İşletim  A.Ş” tarafından işletilecek.

Diyarbakır’da da TÜVTURK Araç Muayene İstasyonu açıldı!

Türkiye genelinde ilk TÜVTURK araç muayene istasyonunun Elazığ’da açılmasının ardından sırasıyla Trabzon, Kırklareli, Tekirdağ, Gaziantep, Niğde, Denizli, Adana, Kırşehir, Kilis, Adıyaman, Karaman, Nevşehir, Sakarya, Yalova, İzmir, Siirt , Konya, Şanlıurfa, Osmaniye, Mersin, Aydın, Aksaray, Edirne, Uşak, Malatya illerinde hizmet vermeye başladıklarını hatırlatan yetkililer, “Modern araç muayene istasyonları zincirinin yeni halkasını Diyarbakır’da hizmete açtık. Fren tertibatından direksiyon sistemine ve hatta süspansiyon sistemine kadar bir çok noktayı kontrol ediyoruz. Şase, motor, plaka ve görüntü kontrolünü daha ileriye taşıyoruz” açıklamasını yaptı.

Diyarbakır’da günde yaklaşık  120 adet araca muayene hizmeti verilecek

TÜVTURK Araç Muayene İstasyonlarında Cumartesi günü dahil olmak üzere haftanın 6 günü 08.30 ile 16.30 saatleri arasında araç kabulü gerçekleştirildiğini belirten yetkililer, 2 sabit istasyona ek olarak bir adet gezici istasyonun da bulunduğunu ve günde en az 120 adet araca muayene hizmeti verileceğini de belirttiler.

Diyarbakır’daki gezici istasyon  Bismil, Çermik, Çınar, Çüngüş, Dicle, Eğil, Ergani, Hani, Hazro, Kocaköy, Kulp, Lice gibi çevre ilçelere hizmet götürecek.

Hedef Modern Araç Muayenesi ile Trafik ve Araç Güvenliğinin Arttırılması!

TÜVTURK’ün trafik ve araç güvenliğine katkı sağlamasının en önemli nokta olduğuna dikkat çeken yetkililer, “Türkiye’de trafikte seyreden sağlıklı araç sayısının az olmasının trafik kazalarına yol açtığını görüyoruz. TÜVTURK’ün uluslararası standartlarda araç muayenesi ile trafik ve araç güvenliğinin artmasını ve böylece kusurlu araçlardan dolayı oluşan trafik kazalarını minimize etmeyi hedefliyoruz” diyerek araç ve trafik güvenliğinin önemine dikkat çekti.

İstasyonlar akreditasyon kuruluşları ve Ulaştırma Bakanlığı’nca sürekli denetlenecek

Türkiye’de bugüne kadar yapılmış özelleştirme operasyonları içinde devlet ile işbirliğinin en yoğun yaşandığı projenin araç muayene istasyonları projesi olduğu, TÜVTURK araç muayene istasyonlarının her birinin Ulaştırma Bakanlığı’ndan geçici işletme belgesi alarak faaliyetlerine başlayacağı ve bir yıl içerisinde yetkili kuruluş tarafından TS17020 standardına göre akredite edileceği özellikle vurgulandı. Ulaştırma Bakanlığı denetimlerinin 20 yıl boyunca devam edeceği, akreditasyonların da belirli dönemlerde yenileneceği ifade edildi. Araç muayene ücretlerini eskiden olduğu gibi Maliye Bakanlığı belirleyecek, ancak araç muayene ücretleri muayene istasyonlarında tahsil edilecek.