1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Oya Baydar okuyucularıyla buluştu
Oya Baydar okuyucularıyla buluştu

Oya Baydar okuyucularıyla buluştu

Gazeteci-Yazar Oya Baydar, Diyarbakır’ın Sur ilçesine ilişkin yazdığı “Surönü Diyalogları” kitabının imza günü için Diyarbakır’da okuyucularıyla buluştu.

A+A-

Gazeteci Yazar Oya Baydar, Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde yaşanan çatışmalara dair yazdığı “Surönü Diyalogları” kitabının imza günü için Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Sülüklü Han’a geldi.

Burada okuyucularıyla bir araya gelen Baydar, kitapları imzalamadan önce kısa bir söyleşi yaparak okuyucuların sürece ve kitaba dönük sorularını cevapladı. İmza gününe Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, HDP Diyarbakır milletvekilleri Nursel Aydoğan ve Sibel Yiğitalp, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülşen Özer ve Gazeteci Nurcan Baysal katıldı. “Kitabı size yazdıran şey neydi ve kimdi?” sorusunu cevaplayan Baydar, “Bana yazdıran şey aslında yaşadıklarımdı. Aslında her yazan yaşadıklarından ve gördüklerinden hissettiklerini yazmaz mı” dedi.
 
“BU KİTABI ASLINDA BATI İNSANINA YAZDIM”

“Ben de bu kitabı yazarken hissederek yazdım” diyen Oya Baydar sözlerine şöyle devam etti: “Bu kitabı aslında batının insanına yazdım. Kendileriyle yüzleşmeleri gerektiğini düşünüyorum ve aslında insanların en zor yaptığı şeydir kendisiyle yüzleşmek. Belki bu kitap insanların kendileriyle yüzleşmesine öncülük rolü oynar diye düşündüm. İnsan olarak da devlet olarak da en zor başardığımız şeydir kendimizle, hatalarımızla, eksiklerimizle yüzleşmek. Ben bu kitapta biraz da kendi tarafımı yazdım, kanayan ve aslında incinen tarafımı yazdım. Herkes kendi mahallesinden kovulmaktan korkar ama kimse kendi mahallesini terk etmez.” Söyleşinin ardından Oya Baydar, okuyucularının kitaplarını imzaladı.

(Baver Değer)

HABERE YORUM KAT