1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Oxford'a Gitmedi Diyarbakır'a Geldi
Oxford'a Gitmedi Diyarbakır'a Geldi

Oxford'a Gitmedi Diyarbakır'a Geldi

Diyarbakır'a gelme amacının, bölge halkına hizmeti borç bilmesi ve yapabileceğinin en fazlasını burada yapmak istemesi olduğunu ifade etti.

A+A-

"21. Yüzyılın En Değerli Beyinleri" arasına giren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Murat İnal, Oxford Üniversitesi'nin teklifini redderek memleketi Diyarbakır'da çalışmayı tercih etti. Doç. Dr. İnal, doğup büyüdüğü şehre borcunu ödemek için döndüğünü söyledi.

Diyarbakır'a sağlık alanında birçok ilki yaşatan Özel Veni Vidi Hastanesi, 2006 yılında "21. Yüzyılın En Değerleri Beyinleri" arasına giren Doç. Dr. Mehmet Murat İnal'ı da sağlık kadrosuna kattı. Dünya çapında başarı elde eden Doç. Dr. İnal basın toplantısıyla kamuoyuna tanıtıldı.

Alanındaki uluslararası kongrelere Türkiye'den konuşmacı olarak çağrılan sayılı hekimlerden olan Doç. Dr. İnal, ABD\'li uzmanların dikkatini çekince izlenmeye alınır. Hollanda merkezli uluslararası bir araştırmanın fikir babalığını yapan İnal, doğum ve kadın hastalıkları konulu çalışmalarıyla Amerikan Biyografi Enstitüsü\'nün '21. Yüzyılın En Değerli Beyinleri' ödülüne layık görülür. Bu başarı sonrasında İngiltere'nin Oxford ve ABD'nin Luuiseville üniversitelerinden "Birlikte çalışalım" teklifi alan İnal, buna rağmen doğup büyüdüğü Diyarbakır'da çalışmayı tercih eder.

Kendi memleketine hizmet etmek için böyle bir tercih yaptığını söyleyen İnal, kadın hastalıkları ve kanserleri konusunda bölgeye faydalı olmaya çalışacağını belirtti. Doğu ve Güneydoğu'daki jinekolojik kanseri hastalarının tedavi görmek için büyük metropollere gitmek zorunda kaldığını hatırlatan İnal şöyle konuştu: "Hastaneler İstanbul, İzmir ve Ankara gibi metropollerdeki tedavi süreçlerinde de büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Amacım bölgede branşımdaki bütün hastaların tedavisini Diyarbakır'da yapmak. Veni Vidi Hastanesi bize bu imkanı sağladı. İnşallah biz de insanımıza faydalı olmaya çalışacağız. Bölgenin jinekolojik kanser istatistiklerini ve bazı tedavi yaklaşımlarını oluşturacağız."

Bölgede kadın hastalıkları kanseri konusunda istatistiki veri olmadığını da vurgulayan İnal, kırsalda yaşayan ve hayatı boyunca jinekolojik muayene olmayan kadınların Rahim Ağzı Kanseri olma riskinin 250 kişide 1 olduğunu kaydetti. İnal, Rahim Ağzı Kanseri'ne yakalanma riskinin dünya ve Türkiye genelinde 100 binde 9-19 vaka arasında değiştiğini sözlerine ekledi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan İnal'ın 30'a yakın çalışmasından 20'si, bilimsel çalışmalarda en önemli kriter kabul edilen "Science Citation Indeks"te yayınlanmış.