1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ovabağ tarımsal amaçlı sulama göleti tamamlandı
Ovabağ tarımsal amaçlı sulama göleti tamamlandı

Ovabağ tarımsal amaçlı sulama göleti tamamlandı

Kırsal bölgelerde tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için çalışma yürüten Büyükşehir Belediyesi, çeltik üretiminin yapıldığı Çınar’ın Ovabağ Mahallesi’nde 170 bin metrekarelik alanı sulayacak göletin yapımını tamamladı.

A+A-

Mahallede çeltik kooperatifi kurulması için çalışma başlatan Belediye, erozyona karşı da göletin iki tarafını ağaçlandıracak. 

Büyükşehir Belediyesi Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı’nın mayıs ayında temelini attığı tarımsal amaçlı sulama göletinin yapımı tamamlandı. Gövde yüksekliği 10 metre, uzunluğu 124 metre, aktif hacmi 96 bin metreküp olan ve 170 bin metrekarelik alanı sulayacak gölette su tutulmaya başlandı.

Yapımı tamamlanan göletin yağışların başlamasıyla tam dolacağını, ardından kullanımının başlayacağını bildiren Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanı Necati Pirinççioğlu, göletin çeltik üretiminin yapıldığı alanda tarımsal amaçlı sulama ve hayvanlar için de içme suyu olarak kullanılacağını ifade etti.

Pirinççioğlu,  2015-2019 Stratejik Planı’nda geçen, “Kırsal bölgelerde tarım ve hayvancılığın desteklenmesi ve geliştirilmesi” başlıklı hedef doğrultusunda göleti yaptıklarını, böylece kırsal alanların ekonomik açıdan gelişmesine katkı sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.

Ovabağ Mahallesi’nin eskiden beri çeltik ekimiyle uğraşan bir mahalle olduğunu, ancak son yıllarda yaşanan su sıkıntısından dolayı mevsimlik göçlerin yaşanmaya başladığını hatırlatan Pirinççioğlu, yaşanan göçler nedeniyle mahalle sakinlerinin Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak sondaj kuyusu açılmasını talep ettiğine söyledi.

Halkın talebi üzerine önce teknik inceleme yapıldı ardından gölet inşa edildi

Talep üzerine sondajın etkileri üzerine araştırmalar yaptıklarını söyleyen Pirinççioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sondajın yeraltı su kaynaklarına çok ciddi tesir ettiğini, ekonomik açıdan doğru bulmadığımızı söyledik ve teknik incelemeler yaptık. Bu derenin su miktarını, yağmur ve kar sularının miktarlarını ölçtük. Burada böyle bir göletin yapılabileceğini öngörerek DTK Komisyonu ile birlikte köylülerle bir görüşme yaptık. Köylülerin de kabul etmesi ile birlikte Büyükşehir Belediyesi olarak burada çalışmalar yaptık. Mayıs ayı itibariyle göletin temelini attık ve tamamladık.”

Hayvanlarda yararlanacak 

Mahallede vatandaşların hayvan besiciliği yaptığına işaret eden Pirinççoğlu, göletin sadece sulama amaçlı kurulmadığını, hayvanların su ihtiyacının da göletten karşılanacağını kaydetti. Pirinççioğlu, gölette balıkçılığın yapılmasını sağlamak istediklerini vurguladı.

Mahallede pirinç kooperatifi kuruldu

Mahallede pirinç üretimi yapıldığı için kooperatif kurup başvurularını yaptıklarını bildiren Pirinççioğlu, kabul edilmesi durumunda Çeltik Ekim Kooperatifi’nden tüm mahalle sakinlerinin faydalanacağını kaydetti. Erozyona karşı ağaçlandırma çalışması da yapacaklarını söyleyen Pirinççioğlu, göletin her iki tarafına ağaçlar dikeceklerini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler