1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Otuzüç gündür haber yok
Otuzüç gündür haber yok

Otuzüç gündür haber yok

Sur’da kaçırılan 11 yaşındaki kız çocuğundan 33 gündür haber alınamıyor. Ailenin suç duyurusuna rağmen yetkililerin adım atmadığı iddialarını protesto eden KJA bileşenleri, aradan geçen zamana dikkat çekerek yetkililerin aileye, “Sur’da olaylar vardı, res

A+A-

DİYARBAKIR’ın Sur ilçesinde 9 Ekim’de babasının işyerinden dönerken kaçırılan 11 yaşındaki kız çocuğundan 1 ayı aşkın süredir haber alınamıyor. Çocuk kaçırıldıktan 1 gün sonra aileyi telefonla arayan ve Mehmet Tülay (28) olduğu belirtilen şahsın çocuğu kendisinin kaçırdığını belirterek, “Kızınızı ben kaçırdım ve kızınızla evleneceğim” dediği belirtildi.

DİHA’da yer alan habere göre, 15 Ekim’de Tülay’ın bir akrabasının, çocuğun ailesine bir kamera kaydını getirdiği ve bu kayıtta, çocuğun, babasına korkarak yalvardığı ifade edildi.

Aileyi yeniden arayan Tülay’ın, evliliğe onay verilmemesi durumunda çocuklarını kendilerine göstermemekle tehdit ettiği kaydedildi. Ailenin olaya ilişkin Valilik, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ve Diyarbakır Başsavcılığı’na başvurusuna rağmen harekete geçmeyen yetkililerin buna “Sur’da olaylar vardı, resmi tatil araya girdi” gibi gerekçeler sunduğu iddia edildi.


“Herkes seferber olsun”


Durumu protesto eden Kongreya Jinên Azad (KJA) Diyarbakır bileşenleri, Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama yaptı. Eylemde konuşan Emine Aslan, yetkililerin bu olayın üzerine gitmemelerini eleştirerek, “Bu gerekçelerden anlıyoruz ki ilgili merciler durumun aciliyetini ve önemini yeterince kavramadı” dedi. 33 gündür bulunamayan kız çocuğunun hayatından endişe duyduklarını belirten Aslan, çocuğun ailesinin de travma yaşadığını paylaştı.

Tüm kadın merkezlerinin ve devletin ilgili kurumlarının, çocuğun bulunması yönünde seferber olması çağrısında bulunan Aslan, çocuğu kaçırdığı belirtilen Mehmet Tülay’ın ailesi ve çevresindekileri de uyardı. Aslan, çocuğu gören, olayı duyan ve bilenlerin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin 444 79 49 numaralı “Alo Şiddet Hattı”nı aramalarını istedi.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler