1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Oturduğunuz koltuk sizi hasta etmesin!
Oturduğunuz koltuk sizi hasta etmesin!

Oturduğunuz koltuk sizi hasta etmesin!

Ebola da dahil birçok virüs ve bakteri doğru hijyen malzemeleri kullanılmayan toplu taşıma araçları ile milyonlarca kişiye bulaşma riski taşıyor.

A+A-
Tıp çevrelerinde doğal antibiyotik olarak da nitelendirilen nano gümüş ile ise artık oturduğunuz koltuktan başınızı dayadığınız başlığa kadar toplu taşıma araçlarındaki yüzeylerden ve alanlardan hastalık bulaşma riski ortadan kalkıyor.
 
Barındıkları mikrop ve hastalıklar nedeniyle toplu taşıma araçlarının bir tuvaletten farksız olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalara göre, toplu taşıma araçlarında Ebola da dahil birçok virüs ve bakteri oturduğunuz koltuk, başınızı dayadığınız başlıktan bile bedeninize bulaşabilir ve ölümcül hastalıklara neden olabilir. Uzmanlar, araçları elektrik süpürgesi ile süpürmenin ya da silmenin hijyen sağlamadığına, bakterilerin suya, temizlik malzemelerine hatta antibiyotiğe dayanacak yapıda olduğuna dikkat çekerek, bu şekilde temizlenen başlık, koltuk, halı gibi alanlarda 10 dakika içinde mikrop, mantar ve virüslerin üremeye devam ettiği konusunda uyardı.
 
Doğal antibiyotik!
 
Uzun süreli ve gerçek hijyen sağlamak için toplu taşıma araçlarında nano gümüş teknolojisi kullanılması tavsiyesinde bulunan uzmanlar, herhangi bir yüzey nano gümüş ile kaplandığında o alanda birkaç milyon kat daha güçlü antibakteriyel etki sağlandığını açıkladı. 
 
Nano gümüş tıp çevrelerinde doğal antibiyotik olarak da nitelendirilirken bu teknoloji NanoClear AG ile Türkiye'de de uygulanıyor. NanoClear AG sprey uygulanan araçlar 3 ay süre ile antibakteriyel özellik kazanırken ürünün güçlü ve uzun süre etkili özellikleri ile temas ya da solunumla bulaşan mikroorganizmalar da yok oluyor. Bu da araca binen yolcuları tek bir sprey uygulaması ile bulaşıcı hastalıklardan koruyor.
 
(Diyarinsesi.org MY)
 

HABERE YORUM KAT