1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Otopark sorunu çözülecek
Otopark sorunu çözülecek

Otopark sorunu çözülecek

Büyükşehir Belediyesi hayata geçirdiği projeler ile kentin oto park sorununa uzun vadeli çözümler hedefliyor, yapımı devam eden üç ayrı proje ile Sur İlçesindeki araç park sorunu önemli oranda çözülecek.

A+A-
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden otoparklar bitirildiğinde kent merkezindeki otopark sorunu ciddi oranda çözülecek.
 
Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen ve yapımı devam eden katlı otoparklar hakkında gazetemize bilgi veren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Hikmet Altuğ, şunları söyledi:
 
“Ulaşım Master Planı sonucunda ortaya çıkmış verilere dayanılarak kent merkezinde ileride oluşabilecek trafik yoğunluğunu dikkate alarak kentin çeperlerine park projeleri gerçekleştirildi. Bunlardan biri Belediyemizin hemen yanında yapımı devam eden iki katlı olan 160 araç kapasiteli oto parkımızdır.  İzolasyonla ilgili çalışmaları sürüyor. 2-3 ay içinde bitirilecek.
Bir diğeri İŞKUR'un hemen karşısında bulunan eski Zirai Donatım Kurumu'nun yerinde yapılan Kültür ve Kongre Merkezi'nin altında yapmayı planladığımız bir otoparkımız var. Bu parkımız da 250 araç kapasitelidir. Burası da yapım aşamasındadır. Böylelikle Melikahmet veya Turistik Caddesine gitmek isteyen vatandaşlarımızın kent merkezini yaya olarak kat etmesi amaçlanıyor.”
 
“Uzun vadeli düşünüyoruz”
 
Eski Doğum Hastanesi yanında yapılması planlanan 720 araç kapasiteli katlı oto park hakkında da bilgiler veren Ulaşım Daire Başkanı Hikmet Altuğ, “Projesi ve ihalesi gerçekleştirilen alanda yıkım gerçekleştirildi ve temel atma aşamasındayız. Söz konusu bu alana dört katlı 720 araçlık büyük bir otopark yapacağız.
 
Tüm çalışmalarımızda uzun vadeli planlamalar ve çok yönlü düşünerek hareket ediyoruz. Burayı tercih etmemizin farklı nedenleri var. Birincisi, Devlet Hastanesi'nin yerinde gelecekte Şehir Hastanesi kurulacak olması. Bir diğer neden ise, Sur bölgesinin çeperi olması ve İç Kale ile Fiskaya Terası dediğimiz yerde turistik amaçlı gezmeye gelecek olanlarının araçlarını park edebilecekleri ve dolayısıyla kent içinde trafik yoğunluğunu azaltacak olması gibi etkenlerdir. Tüm bunları düşünerek bu projeyi gerçekleştirdik”
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT