1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Otomobil fiyatları arttı ikinci el satışları gaza bastı
Otomobil fiyatları arttı ikinci el satışları gaza bastı

Otomobil fiyatları arttı ikinci el satışları gaza bastı

Sıfır kilometre otomobillere kur ve ÖTV zamları, araç sahibi olmak isteyenleri ikinci ele yöneltti. Yıl sonuna kadar 3.8 milyon adet aracın el değiştirmesi bekleniyor.

A+A-

Türkiye otomobil pazarı, yılba-şındaki ÖTV artışı ve ardandan gelen kur zamlarıyla adeta yıla 1-0 yenik başladı. Bu durumun satışlara yansımasıyla birlikte pazar, ilk 6 ayda yüzde 20'nin üzerinde geriledi. Otomotivcilerin başlattığı 'sıfır faiz' kampanyalarının desteğiyle gerileme trendi duran pazarın, yine de geçen yılın altında kalması bekleniyor. Öyle ki Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin yılsonu beklentisi 725 bin 775 bin aralığında. Bu da pazarın, geçen yıla göre yüzde 9 ile 15 arasında daralacağı anlamına geliyor.


YÜZDE 12 BÜYÜME BEKLİYORUZ

Sıfır otomobil satışları böyle bir seyir izlese de, ikinci elde büyüme sürüyor. Kur ve ÖTV artışı sebebiyle tüketicilerin ikinci el araçlara yöneldiğini söyleyen DOD Satış ve Pazarlama Müdürü Gökhan İncekara, sıfır otomobillerde başlatılan faizsiz kredi kampanyalarıyla ikinci elde düşüş gözlediklerini fakat yine de satışların, 2013 verilerinin yüzde 12 üzerinde olacağını kaydetti. İncekara, bu yıl ikinci el pazarının 3.8 milyon adedi bulacağını ifade etti.


EN FAZLA ARANAN MARKA VW

İkinci el tercihinde araç fiyatının ve satıcıya karşı duyulan güvenin en önemli kriterler olduğunu vurgulayan İncekara, aracın ikinci el pazarındaki talep görme durumunun da tercihleri etkileyen önemli faktörlerden olduğunu belirtti. Bir markanın veya modelin ikinci el sektöründeki değerinin, sıfır araç satışlarıyla orantılı olduğuna işaret eden İncekara, şöyle devam etti: “Araç, sıfır satışlarında ne kadar ilgi görüyor ve satış gerçekleştiriyorsa, ikinci elinde de aynı şekilde ilgi görüyor. Bu durumda en fazla aranan markanın Volkswagen (VW) olduğunu söyleyebiliriz.”

10 OTOMOBİLDEN 4'Ü OTOMATİK

Sıfır kilometre araçlarda olduğu gibi ikinci el sektöründe de otomatik vitesli araçların tercih edilme oranının arttığını söyleyen İncekara, DOD satışlarının yüzde 40'ının otomatik vitesli araçlardan oluştuğunu aktardı. 

'40 ARAÇ SATAN BAYİ 3 ARAÇTA KALIYOR'

Türkiye'nin otomotiv üslerinden Bursa'nın İkinci El Oto Galericileri Çarşısı Başkanı Rasim Hazar, ikinci el satışlarının kış dönemine girilmesine rağmen çok iyi olduğunu söyledi. Hazar, “Sıfır arabalar için kampanya yapılması, indirim yapmaları bizi hiç etkilemiyor. Çünkü sıfır otomobil alacakları zaten bellidir. Ben bayileri de geziyorum, her ay 30-40 araba satan bayi, şu an 3-5 tane ancak satıyor. Ama biz ikinci el araba satmakta zorluk çekmiyoruz” dedi.  

İKİNCİ EL SATIN ALIRKEN DİKKAT

İkinci elle ilgili en çok şikayet, kilometresi düşürülmüş araçlar konusundan geliyor. Yine pert kaydı ve çalıntı arabalar da tüketiciyi endişelendiren konular arasında. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için, satın almayı düşündüğünüz aracı yetkili veya özel bir serviste tepeden tırnağa kontrol ettirin. Yüksek kilometre yapmış otomobillerin, pedal, direksiyon, vites topuzu gibi bazı noktalarında aşınmalar meydana gelebilir. Son dönemde iyice ön plana çıkan internet sitelerinde de kötü niyetli satıcıların olabileceğini unutmayın. İnternet sitelerinde, bir aracın fiyatının 17 bin lira ile 28 bin lira arasında değiştiğini görülüyor. Fiyatı tüm benzerlerinden çok daha düşük araçları çok daha iyi araştırın.

2 YILDA YÜZDE 20 DEĞER KAYBI

İkinci el araçta fiyatı etkileyen birçok faktör olduğunu söyleyen Gökhan İncekara, “Aracın model yılı, kilometresi, hasar durumu, yeni modellerin makyajlanması ya da kasa değişiklikleri gibi faktörler fiyatta değişikliklere neden olmaktadır. Ancak bir aracın 0 kilometresiyle 2 yaşında olanı arasında ortalama yüzde 20 fark oluşmaktadır” dedi.

Kaynak: Gökhan KARA- BUGÜN GAZETESİ

HABERE YORUM KAT