1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Otobüste unutulan eşyalar güvende
Otobüste unutulan eşyalar güvende

Otobüste unutulan eşyalar güvende

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı toplu taşıma araçlarının, kent içerisindeki seferlerini bitirmesinin ardından araç içerisinde unutulan eşyalar, oluşturulan güvenlik birimlerinin odalarında muhafaza edilerek, sahiplerine teslim edili

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Ulaşım Daire Başkanlığı kurduğu sistem vatandaşın mağduriyetini gidermeye başladı.

Kent merkezinde çok sayıda vatandaşın yolculuk yaptığı toplu taşıma araçlarında unutulan eşyalar, müracaat yapılması halinde tutanak karşılığında vatandaşa teslim ediliyor. Unutulan eşyalar ise Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı güvenlik noktalarında muhafazası sağlanıyor.

Müracaat yapılması halinde belirli tespitler sonucu vatandaş kaybettiği veya unuttuğu eşyasına kavuşuyor.


Otobüslerde unutulan eşyalarla ilgili açıklama yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Hikmet Altuğ, kent merkezinde çalışan toplu taşıma araçlarında genellikle el çantası, telefon, ilaç ve kadın çantası gibi küçük araç gereçlerin unutulduğunu söyledi.

Altuğ, "Bu araç gereçler şoförler tarafından depolama alanı bulunan güvenlik birimlerine teslim edilmektedir. Korumaya alınan eşyalar vatandaşların başvurması halinde tutanak karşısında kendilerine teslimi sağlanıyor. En ilginç unutulanlar ise paradır.

Parasını kaybeden herkes belediye otobüslerini telefon ile arayarak para bulunduğunu iletiyorlar. Araştırmalar çerçevesinde kartlı biniş yapan vatandaşın parası hangi araçta ise tespit ediyoruz. O saatte çalışan şoföre paranın kalıp kalmadığını soruyoruz. Eğer bulunduysa hangi güvelik noktasına bırakıldığını öğrendikten sonra vatandaşı yönlendiriyoruz. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra vatandaşa teslimi sağlanıyor. Özelikle hastane seferinde bulunan araçlarda ilaçlar unutulmaktadır" dedi.

"OTOBÜSLERİN ÖN TARAFINDAKİ KAMERA İLE VATANDAŞ İLE ŞOFÖRÜN DİYALOĞU KAYIT ALTINDA"

Otobüslerde vatandaşlar için kameraların daha çok ön tarafta bulunduğunu dile getiren Altuğ, "Araca binen vatandaşlar ile şoförlerin diyaloğu kayıt altına alınıyor. Arka taraflarda ise kamera bulunmamakta. Yolculuk hakkı olan vatandaşların özel yaşamına müdahale etmemek için kamera mevcut değildir. Ancak ön sıralarda oturan vatandaşlar kamera açısına giriyorsa o kameralar ile neler yaşandığını tespit ediyoruz.

Otobüs veya minibüslerde bu durumla karşılaşılırsa eğer kayıp halinde intikal edilirse biz otobüsler veya minibüsler odası başkanlarına dilekçe ile bilgilendirme yapıyoruz. Yönetimleri konu ile ilgili araştırmalarını sağlıyorlar" diye konuştu.

"KARTLI SİSTEM İLE YOLCULUK YAPAN VATANDAŞ HER KONUDA FAYDALANIR"

Toplu taşıma araçlarında kartlı sistemin her konuda faydalı olduğunu aktaran Altuğ, "Öncelikle toplu taşımanın planlanması ile ilgili ciddi bir katkı sunmaktadır. Vatandaşlar eğer kart kullanmaya özen gösterirse hem toplu taşıma planlamasında hem de kendilerinin araçta yaşadıkları bir sorunda aracı tespit etmede oldukça fayda sağlamaktadır.

Çünkü kartı kullanan her vatandaşın hangi durakta hangi saatte binmişse eğer onları tespit etmede oldukça faydalıdır. Araç içinde yaşadığı olumsuzluğu tespiti konusunda da kayıtlara ulaşırız. Kartlı biniş hem planlama hem de ucuzluk açısından oldukça vatandaşı rahatlatır. Çağrımız vatandaşlara ücretli biniş yerlerine kartlı biniş yapmalarını söylüyoruz" şeklinde konuştu.


(BE-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT