1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Otobüste de egzersiz yapın
Otobüste de egzersiz yapın

Otobüste de egzersiz yapın

Obezite ile mücadele kapsamında Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen “Uzun Yolculuklarda Hareketsiz Kalmayın'' projesi kapsamında Diyarbakır'daki otobüs firmalarına “Yolculukta Egzersiz'' adlı DVD'ler dağıtılarak, yolcuları izleti

A+A-
Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğü obzite ile mücadele kapsamında ''Uzun Yolculuklarda Hareketsiz Kalmayın' projesini hayat geçirdi. Proje kapsamında, Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Firmalarına “Yolculukta Egzersiz'' adlı videolar dağıtıldı. Firmalar bundan böyle yolculuk esnasında, yolcularına “Yolculukta Egzersiz'' videosunu izletecek ve bu videonun eşliğinde hep beraber hareket ederek hareketli yaşamı yolculukta da devam ettirmeyi amaçlayacak.
 
'Amaç hareketli yaşa katkı'
 
Projeye ilişkin açıklamamalarda bulunan Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet Aslan, “Görülme sıklığı hızla artan obezite, yaşam kalitesini düşüren kronik bir hastalıktır. Obezite ile mücadelede bireysel mücadelenin yanı sıra kurumsal mücadele de önem kazanmıştır. Tüm kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının bu konuda iş birliği yaparak çalışmasının taşıdığı önem Bakanlığımızca, her fırsatta vurgulanmaktadır. Sağlıklı bir yaşam sürmek için yaşamın her alanında aktif olmak gerekir. Biz de Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafında hazırlanmış olan ''Yolculukta Egzersiz'' videosunun otobüslerde gösterimi ile hareketli yaşama katkı sunmayı amaçlıyoruz. Vatandaşlarımız artık yolculukta da egzersiz yapabilecek ve böylece hareketsizlikten kaynaklanan emboli, kas-eklem ağrısı gibi pek çok rahatsızlıktan korunmuş olacaklar” dedi.  
 
Hareketli yaşam ve obezite ile mücadele konusunda gerekli bilinci oluşturmak için yaptıkları çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Dr. Aslan, “Tüm halkımıza sağlıklı ve hareketli yolculuklar diler, projemize olan katkı ve desteklerinden dolayı Diyarbakır Şehirlerarası Otobüs Firmaları ile Diyarbakır Otobüsçüler Derneği Başkanı Sayın Aydın Özgen'e çok teşekkür ederiz” diye konuştu.
 
Otobüs terminaline stant açıldı
 
Öte yandan otobüs terminalinde açılan stantta proje tanıtımı için broşür, magnet ve pedometre (adımsayar) dağıtılarak vatandaşlardan gelen sorular cevaplandırıldı. Daha sonra tüm otobüs firmalarına “Yolculukta Egzersiz” konulu DVD hediye edildi.
 
Halk Sağlığı Müdürlüğünün başlattığı bu uygulama ile firmalar artık yolcularına hareketli yaşam konusunda da hizmet verece. Yolcular bu uygulamadan dolayı memnuniyetlerini dile getirerek,  ''Yolculuk esnasında belirli aralıklarla bu hareketleri yaparak daha sağlıklı ve rahat bir yolculuk yapacağız'' dediler. Şoförler ve otobüs firmalarından yetkililer de bu hizmetin çok faydalı olacağına inandıklarını ve yolcularının sağlığına katkı sunacakları için mutluluk duyduklarını söylediler.

HABERE YORUM KAT