1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Otobüs firmaları zorda, iş adamları memnun
Otobüs firmaları zorda, iş adamları memnun

Otobüs firmaları zorda, iş adamları memnun

Diyarbakır-Erbil uçak seferlerinin başlaması Türkiye ve Irak’ta bulunan ve karşılıklı iş yapan iş adamlarını hayli memnun bırakırken, otobüs firmalarını da zoru soktu.

A+A-

 Zira vize sorunundan ötürü sefer sayılarını 5’ten 2’ye düşüren firmalar, başlayan uçak seferleriyle sefer sayılarını 1’e düşürecek. Diyarbakırlı iş adamı Aziz Özkılıç, Diyarbakır-Erbil hattında gidiş gelişler uzun zamandan durgun olan ekonomiyi de canlandıracağını düşünürken, Kürdistanlı iş adamı Muhammed Aziz de aynı düşünceleri paylaşıyor ancak, Türkiye’nin kendilerine uyguladığı vize uygulamasını kaldırması gerektiğini dile getirerek, “Biz hem kardeşiz hem birbirimizle ticaret yapıyoruz. Türkiye bizlere özellikle Kürdistanlı iş adamlarına vize uygulamasını kaldırmalı. Bu sağlanırsa ticaretimiz, kardeşliğimiz daha da büyüyecektir” diye konuştu.
 
Diyarbakır-Erbil uçak seferlerinin başlaması Türkiye ve Irak’ta bulunan ve karşılıklı iş yapan iş adamlarını hayli memnun bırakırken, otobüs firmalarını da zoru soktu.
 
Özkılıç: Ekonomiyi Canlandıracak
 
Diyarbakırlı iş adamı Aziz Özkılıç ise Diyarbakır-Erbil uçak seferlerinin başlamasının kentin gelişimi anlamında çok olumlu olduğunu belirtirken, bu seferlerin başlamasının özellikli iş camiasını oldukça mutlu ettiğini ifade ediyor. Özkılıç, “Direk uçuşlar ile birlikte artık iş adamları kendileri için çok önemli olan zamandan da tasarruf etmiş olacaklar ve zamanlarını en iyi şekilde kullanma imkanı elde edeceklerdir. Diyarbakır-Erbil hattında gidiş gelişler uzun zamandan durgun olan ekonomiyi de canlandıracağını düşünüyorum, gidiş-gelişler ile birlikte iş hacmimiz de şuan olduğundan çok daha yukarılara çıkacağına inanıyorum” dedi.
 
Irak Kürdistanlı İşadamları Memnun
 
Irak Kürdistan Bölgesi’nde firmaları bulunan ve Türkiye ile özellikle Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’ndeki firmalar ile iş anlaşmaları bulunan işadamı Muhammed Aziz ise, “İbrahim Halil Sınır Kapısı’ndan geçişte zamanlama konusunda sorun yaşanıyordu. Ancak Erbil-Diyarbakır arasında düzenlenmeye başlanan uçak seferleri kolaylık sağlayacaktır” dedi.
 
Ticaret ve Kardeşliğimiz Büyüyecek
 
Ancak bunun için de Türkiye’nin şu anda kendilerine uyguladığı vize uygulamasını kaldırması gerektiğini dile getiren Aziz, “Biz hem kardeşiz hem birbirimizle ticaret yapıyoruz, hem de iki tarafta da akrabalarımız bulunuyor. Türkiye’nin bizlere özellikle Kürdistanlı iş adamlarına bu vize uygulamasını kaldırması gerektiğini düşünüyorum. Bunun sağlanması durumunda ticaretimiz, kardeşliğimiz daha da büyüyecektir” diye konuştu.
 
Öz Diyarbakır: Bizi Oldukça Etkiledi
 
Öz Diyarbakır Firması Erbil Şube Müdürü Olcay Alabalık, Türkiye’nin Irak ve Kürdistan Bölgesi vatandaşlarına uyguladığı vize ve mali krizden dolayı haftada 5 olan otobüs sefer sayısının 2’ye düştüğünü söyledi. Erbil-Diyarbakır uçak seferlerinin başlamasıyla bu oranın da çok düşerek kendilerini etkileyeceğini belirten Alabalık, “Şu anda yapılan seferlerimizde dahi otobüslerin büyük bölümü çok az sayıda yolcu taşıyor. Böyle sürmesi durumunda sefer sayılarımızı bire düşürebiliriz” dedi.
 
Vize Konusunda Kolaylık Bekleniyor
 
Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’na vize konusunda kolaylık sağlanması için tüm firmaların başvurduğunu belirten Alabalık, kendilerine şu ana kadar herhangi bir cevap verilmediğini dile getirdi.
 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT