1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Otobüs firmaları tek taraflı yoğunluktan şikâyetçi
Otobüs firmaları tek taraflı yoğunluktan şikâyetçi

Otobüs firmaları tek taraflı yoğunluktan şikâyetçi

Diyarbakır’da otobüs firmaları, bayram öncesi yolcu yoğunluğunun tek taraflı olmasından dert yanıyor.

A+A-

Kurban Bayramı tatilinin başlamasıyla Diyarbakır Şehirlerarası Terminal İşletmesi’nde eskisi gibi bayram yoğunluğu yaşanmıyor.

Yolcu yoğunluğunun sadece şehir dışından gelenlerle sınırlı kaldığını söyleyen otobüs firmaları, durumdan şikâyetçi. 27 yıldır otobüs taşımacılığı sektöründe olduğunu belirten Zülfü Çelik, geçmiş bayramlara özlem duyduklarını ifade etti.

Çelik, “Geçmiş yıllara nazaran gidişatın hiç de iyi olduğunu söyleyemeyiz. Bayram arifesidir ama yolcu yoğunluğu tek taraflıdır. Şu an metropollerden dönüşler var ama buradan gidişler yok. Gelen insanların çoğu da inşaat işlerinde çalışan insanlar. Bunlar, bayramı evlerinde geçirdikten sonra tekrar işbaşı yapmak için şehir dışına çıkacaklar. Netice itibariyle ciddi anlamda yolcu potansiyeli yok.” dedi.

Bayramdan sonra yolcu potansiyelinin artmasını düşündüklerini dile getiren Çelik, sözlerine şöyle devam etti: “Bayram sonrası vatandaşların bilet alması için en azından bir ya da iki hafta önceden davranması lazım. Çünkü sefer sayısı belli, göndereceğimiz servis sayısı belli. O nedenle erken davranması yararlarına olur.”

Otobüs firmalarının yaşadığı sıkıntılara da değinen Çelik, “Hava yolları kaçınılmaz bir gerçektir. Uçak, rahatlık ve zaman açısından güzel bir şey ama sektörler arası çifte standart var. ÖTV, KDV’den ve verilen yakıttaki çifte standarttan bahsediyoruz. Karayolu için üvey evlat muamelesi yapılmazsa otobüs sektörü için daha mantıklı olur. Sektörün sorunlarına inmek, artı ve eksileri mukayese etmek lazım. Yetkililerin, sektörün sorunlarını dinlemelerinde yarar var. Ancak bu şekilde sorunlarımız çözüme kavuşturulur.” şeklinde konuştu.

Mevcut sorunlar nedeniyle otobüs firmalarının kapanma ihtimaliyle karşı karşıya kalabileceğini söyleyen  Erdal Özkaçar ise “Şu anda yolcularda gelişler iyi ama gidişler yok. Bizimki bayramın 5'inci gününde başlıyor. Yolcuların önceden bilet alması gerekiyor. Yer ayırma yok zaten ama internetten de bilet alabilirler. Uçaklar mazotu bir liradan biz ise 5 liradan alıyoruz. Biz KDV’sini veriyoruz ama uçaklar alırken KDV’siz alıyorlar. Bu bayramdan sonra firmalar kapanabilir çünkü iş yok.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT