1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Oto hırsızlığı kurbanı olmayın
Oto hırsızlığı kurbanı olmayın

Oto hırsızlığı kurbanı olmayın

Yeni teknolojiler ile birlikte her ne kadar otomobillerde de çalınmaya karşı güvenlik önlemleri de artsa da yine de oto hırsızlığı büyük sorun olmaya devam ediyor.

A+A-

Diyarbakır Emniyeti, “Oto Hırsızlığı” suçunu, sahibinin rızası dışında bir aracın “Düz kontak yapılarak, Anahtar uydurularak, Üzerinde kontak anahtarının unutulması, Kontak anahtarının işyerinden veya evden hırsızlık yolu ile ele geçirilmesi,Herhangi bir bahane ile otonun durdurularak sürücüsünün aşağı indirilip bir başka şahıs tarafından çalınması” olayı olarak tanımlıyor.


Kurumun verdiği bilgide “Türk Ceza Kanunu 141. Madde “zilyedinin rızası olmadan başkasına ait taşınır bir malı, kendisine veya başkasına bir yarar sağlamak maksadıyla bulunduğu yerden alan” ifadesiyle hırsızlık suçunu, 142. Maddesinde ise “herkesin girebileceği bir yerde bırakılmakla birlikte kilitlenmek suretiyle ya da bina veya eklentileri içinde muhafaza altına alınmış olan eşya hakkında” hükmüyle oto hırsızlığına yer vermiştir” deniliyor. Oto hırsızlığına karşı alınabilecek önlemler ise şöyle sıralanıyor:


“Otonuzu park edecek kapalı garajınız yoksa mümkünse dairenizden görebileceğiniz iyi aydınlanmış yerleri seçin. Otonuzdan indikten sonra kapı ve pencereleri kontrol edin. Otonuzu kısa süreli de olsa park ettiğinizde kontak anahtarını yanınıza almayı alışkanlık haline getirin. Yedek anahtarınızı güvenli yerlerde saklayın. Yedek anahtarını almayı unutmayınız veya otonun kilidini değiştiriniz. Oto satın alırken ruhsat üzerinde yazılı olan bilgilerin doğru olup almadığını kontrol edin. Otoyu alır almaz kasko sigortası yaptırın. Mümkünse satın alınan aracın bağlı bulunduğu Trafik Tescil Şube ve Bürolarından kontrol ettirin. Satın alacağınız aracın şasi numarasının yazılı olduğu kısımları kontrol edin.  

 

Herhangi bir tahrifat bulunduğu kanaati hâsıl olduğunda aracı almaktan vazgeçin ve durumu polise bildirin. Değerli eşyalarınız ruhsat, ehliyet ve yedek anahtarlarınızı otonun içinde bulundurmayın. Aracınızın güvenliği için direksiyon pedal kilidi takın. Otolarınıza, daha güvenli olması için baston kilit takmayı unutmayın. Otonuza mümkünse kaliteli oto alarm sistemi taktırın ve gizli kontak yaptırın. Aracınıza mutlaka GPS sistemi taktırın. Güvenlik görevlisi bulunmayan apartman oto parkının giriş veya çıkışlarında otomatik kontrol sistemi yaptırın. Araçları park ettiğiniz yerlerden alırken, bagaj kilidini ve ön kapı kilitlerini kontrol edin. Bu kilitlerin sökülerek kontak anahtarı yapıldığını unutmayın.

 

Otolarınızı hastane, açık otopark ve benzeri yerlere bıraktığınızda otopark görevlisinden emin olun. Aracınızı satarken paranızın tamamını almadan kesinlikle vekâlet veya noter satışını vermeyiniz. Satın alacağınız aracın ruhsat sahibiyle mutlaka yüz yüze görüşülmelidir. Yeri belli olan, referansı sağlam kişi veya şirket ya da yetkili bayiler aracılığı ile satılan araçları tercih edin. Piyasa değerinin altında satılan araçları almayın. Araç change ya da çalıntı olabilir. İnternetten yapılan satışlarda sizden kaparo isteyen kişilere kesinlikle para yollamayın”

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler