1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Otizmin farkındayız onların yanındayız
Otizmin farkındayız onların yanındayız

Otizmin farkındayız onların yanındayız

Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileri, engelliler haftası münasebetiyle Diyarbakır İbn-i Sina otistik çocuklar eğitim merkezini ziyaret etti.

A+A-

"Topluma Hizmet Uygulamaları" dersi kapsamında yürütülen "Otizmin Farkındayız Onların Yanındayız" projesi çerçevesinde eğitim materyalleri; (Legolar, yapbozlar, kuklalar, okuma kitapları, oyuncaklar, ayaklı abaküs, elektronik org, davul, bongo ritm seti, sesli kitaplar, maketler, masalar, halılar ve perdeler) toplayarak, İbn-i Sina otistik çocuklar eğitim merkezine destek sunan Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi ilköğretim bölümü fen bilgisi öğretmenliği 3.sınıf öğrencileri, merkezi ziyaret etti.

FARKINDAYIZ YANLARINDAYIZ

Ziyareti, Dicle Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Reyhan Gül Güven, Dicle Üniversitesi Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Tamer Kutluca ve Merkez Uygulama Birim Üyesi Arş. Gör. Mehmet Demirkol, Arş. Gör. İsmet Kaya ve Emine Fidan ile gerçekleştiren öğrenciler, yetkililerden otizm ile ilgili bilgiler aldı.

Ayrıca Arş. Gör. İsmet Kaya tarafından otistik çocuklara ney dinletisi sunuldu. Çocukların, dinletiden olumlu etkilenmeleri üzerine, eğitmenler, ney ile terapi konusunda ortak bir çalışma yapılabileceği konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Her bireyin bir engelli adayı olduğunu, bu konuda farkındalık oluşturulması gerektiğini söyleyen Dicle Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Reyhan Gül Güven, "en önemli görevlerimizden biri de engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştıracak, onları üretime dahil ederek toplumda aktif olmalarını sağlayacak çalışmalar yapmaktır. Öğrencilerimizle birlikte her zaman onların yanındayız ve bu konudaki duyarlılığımızı da devam ettireceğiz" dedi.

Güven, proje kapsamında, "Otizmin Farkındayız Onların Yanındayız" yazılı çantaları satın alarak katkı sunan ve duyarlılık gösteren öğrencilere, ailelerine ve destek sunan şirketlere teşekkür etti.

HABERE YORUM KAT