1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Otistik çocuklardan Vali Aksoy'a ziyaret
Otistik çocuklardan Vali Aksoy'a ziyaret

Otistik çocuklardan Vali Aksoy'a ziyaret

Otistik çocuklar ve aileleri 2 Nisan Otizm Farkındalık günü nedeniyle Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy'u ziyaret ettiler.

A+A-
Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleşen ziyarette Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Vali Yardımcıları Taner Bircan ve Mimar Sinan Batmaz'ın yanı sıra Diyarbakır Otizmle Mücadele Derneği Başkanı Adnan Aydın, Tigris Bisiklet ve Özel Sporcular Kulübü Başkan
Yardımcısı Zelal Kaya, otistik çocuklar ve aileleri bir araya geldi.
 
“Bugünün 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü olması nedeniyle Otizme karşı bir duyarlılık oluşturmak, bir farkındalık yaratmak ve yapılacak çalışmalara katkı sunmak adına bu tür faaliyetleri önemsiyoruz” diyen Vali Aksoy, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Özellikle Otistik gençlerin, çocukların eğitimleriyle, sosyal yaşama entegre olmaları adına yapılan ve yapılacak birçok çalışma olduğunu anlatan Vali Aksoy, “Otistik çocuklarımızın ailelerinin bir dernek çatısı altında toplanmış olmaları önemli. Bir araya gelerek ortak hareket etme anlayışı sorunların çözümüne önemli bir katkı sunacaktır. Burada ihtiyaç duyulan hususları biz arkadaşlarımızla değerlendirip imkanlarımız ölçüsünde neler yapabileceğimizi ortaya koyacağız.
 
Tüm engelli vatandaşlarımız için her zaman bir şeyler yapma gayreti içerisinde olacağız. Bu anlamda otistik çocuklarımızın da mevcut sorunlarının azaltılması, onların eğitim, sağlık ve sosyal alanda karşılaştıkları sorunların giderilmesi adına yapılacak olan çalışmaları da ilgili kurumlarımızla işbirliği içerisinde önümüzdeki günlerde gündemimize alarak bu konuda çalışmalar yapacağız. Arkadaşlarımız da ilgili birimlerle birlikte yapılacak olan çalışmaları koordineli bir şekilde takip edecektir. Ziyaretiniz için çok teşekkür ediyorum. Umuyorum önümüzdeki dönemlerde ortak çalışmalarda dezavantajlı gruplarımızdan biri olan otistik çocuklarla ilgili birçok projeyi beraber hayata geçirme fırsatı buluruz” şeklinde konuştu.
 
Daha sonra konuşan Diyarbakır Otizmle Mücadele Derneği Başkanı Adnan Aydın ise, “2011 yılında otistik çocuklarımızın sağlıklı bir eğitim sürdürmeleri için neler yapabiliriz düşüncesiyle derneğimizi kurduk. 2011 yılından beridir birçok çalışmalarımız ve etkinliklerimiz oldu. Fakat bunların yanı sıra birçok alanda eksikliklerimiz de var. Zor şartlar altında çalışmalarımızı yürütüyoruz.
 
Çalışmalarımız neticesinde Diyarbakır Valiliğimiz ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Mehmet Mehdi Eker'in de katkılarıyla Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi (OÇEM)'i Diyarbakır'a kazandırmayı başardık. Tabi ki taleplerimiz de olacak dernek olarak onları da sizlere bir dosya halinde sunmayı uygun gördük. Ben tekrar desteklerinizden dolayı teşekkür ederim” dedi.
 
Görüşmede otistik çocukların aileleri de gerek günlük yaşamda gerek eğitimlerinde yaşadıkları problemleri dile getirerek Vali Aksoy'dan destek istediler.
Görüşme Vali Aksoy'un, çocuklara günün anısına birer hediye vermesi ve toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.
 
Öte yandan, Diyarbakır'da 'Otizme Mavi Işık Yak' kampanyasına destek vermek amacıyla bugün (4 Nisan Cumartesi) saat 11.00'de Ninova alışveriş merkezinden başlayarak Seyrantepe - Ofis - Vilayet istikametine doğru bisiklet turu ve yürüyüş gerçekleşecek.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT