1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. ÖSYM KPSS sonuçlarını ne zaman açıklayacak?
ÖSYM KPSS sonuçlarını ne zaman açıklayacak?

ÖSYM KPSS sonuçlarını ne zaman açıklayacak?

Kamu personeli Seçme Sınavı (KPSS) ne zaman açıklanacak sorusu yanıt buldu! ÖSYM tarafından yapılan açıklamada KPSS sınavının 14 Temmuz tarihinde açıklanacağı belirtildi.

A+A-

Ülkemizde ÖSYM tarafından gerçekleştirilmekte olan sınavlardan bir tanesi de Kamu Personeli Seçme Sınavı olan kısaltılması da KPSS olan lise düzeyi ve de yükseköğretim ve lisans düzeyi olarak iki farklı sınav seçeneği vardır. Bu şekilde yapılmakta olan KPSS lise mezunları ya da 2 yıllık veya 4 yıllık üniversite mezunlarının farklı farklı katılım hakları bulunmaktadır. Sınava katılmakta olan adaylar ÖSYM tarafından açıklanacak KPSS sonuçlarına göre almış oldukları KPSS puanı ile tercih edebilme imkanına sahip olabiliyorlar.

Kamu Personeli Seçme Sınavı 4 oturum olarak gerçekleştirilir ve Türkiye de kamu kurumlarında öğretmenlik ve de bir çok kamu alanında personel ihtiyacına göre KPSS puanına göre atamalar gerçekleştirilmektedir. ÖSYM tarafından gerçekleştirilmiş olan KPSS sonuçlarının açıklanmasının ardından direkt olarak adaylar almış oldukları puanlara göre 2 yıla kadar kamu kurum ile ilgili açık bulunan birimlere personellik için başvuruda bulunma imkanları bulunmaktadır. Her sene yapıldığı gibi bu sene de Kamu Personeli Seçme Sınav sonuçları ÖSYM tarafından açıklanacaktır. 2016 yılı KPSS sonuçları henüz açıklanmamıştır. 

Günümüzde teknolojinin gelişmeye devam etmesi ile birlikte bir çok yenilikler yapılmıştır bu yenilikler içerisinde tabiki eğitim alanı da bulunmaktadır. Herhangi bir sınav sonrası direkt olarak sınav soru ve cevapları internet üzerinden yayınlanmaktadır.

Bu sınavların arasında KPSS de bulunur. ÖSYM tarafından yapılmakta olan tüm sınavlar artık internet ortamında çok kısa bir süre içerisinde hem sonuçları hem de soru ve cevapları yayınlanmaktadır. Kamu Personeli Seçme Sınavı ÖSYM tarafından KPSS sonuçları internet aracılığı ile yayınlanacaktır. Sınava katılmış olan memur adayları ÖSYM'nin sitesinden kolay bir şekilde aday işlemleri seçeneğinden sonuçlara ulaşabilmesi mümkün olacaktır. Önceki yıllarda internetin bu kadar yaygın olmadığı dönemlerde KPSS sınav soru ve cevaplarını gazetelerden, dergilerden ya da televizyonlardan ulaşabilirdik fakat şimdilerde ise internetin kolay bir şekilde erişim sağladığı her yerden internete bağlanılıp ÖSYM'nin resmi sitesinden sınav ile ilgili bütün detaylara ulaşmanız mümkün olacaktır.

KPSS adayları artık arama KPSS sınav soru ve cevaplarını artık internet aracılığı ile ulaşabilmektedir. Sadece KPSS ile ilgili bilgileri değil ÖSYM'nin yapmış olduğu tüm sınavlar ile ilgili bilgiler ÖSYM'nin resmi sitesinde mevcut bir şekilde güncel olarak bulunmaktadır. KPSS'ye giren memur adayları büyük bir heyecan ile sonuçlanmasını beklemektedir. KPSS sonucu açıklandıktan hemen sonra adaylar KPSS'den almış oldukları puanlar ile tercih yapma hakkına sahiptirler.

ÖSYM yani Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından açıklanacak olan KPSS sonuçlarını sadece ,internet aracılığı ile öğrenebilirsiniz. KPSS'ye girmiş olan memur adaylarının kayıtlı olmuş olduğu adrese sınav sonuçları kişiye özel gelmeyecektir. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin internet web adresinden KPSS sonuçları yayınlanacaktır. Henüz açıklanmamış olan KPSS sonuçlarının 18 Temmuz tarihinde ÖSYM tarafından açıklanması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT