1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Osmanlı Ocakları Meclis gündeminde
Osmanlı Ocakları Meclis gündeminde

Osmanlı Ocakları Meclis gündeminde

Son dönemlerde özellikle Kürtlere ve HDP’ye yönelik linç saldırılarında ismi geçen Osmanlı Ocakları’nı, meclis gündemine taşıyan HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, söz konusu yapılanmanın resmi internet sitesinde, “Bağış toplamayan dernek” şeklin

A+A-

 Halkların Demokratik Partisi Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, AKP tarafından kurulduğu ileri sürülen Osmanlı Ocaklarının, yürüttüğü çalışmalara ilişkin olarak İçişleri Bakanı Selami Altınok tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

DİHA’da yerr alan habere göre, Sözkonusu oluşumun TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Yargıtay 1. Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, TRT Genel Müdürü Şenol Göka, YÖK Başkanı Prof. Yekta Saraç ve Halk Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu ile yakınlığının ve görüşmelerinin dikkatlerden kaçmadığına önergede yer verildi.


“Recep Tayyip Erdoğan’ın askerleriyiz!”


Ayrıca Nokta Dergisi’nden Ertuğrul Erbaş’ın 24 Ağustos’ta derginin yayınlanan sayısı için Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat ile yaptığı ropörtaja dikkat çekilen önergede, Canpolat’ın “Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Osmanlı Ocaklarını ona borçluyuz. O olmasaydı, şimdi bizler olmazdık” sözleri ile “Recep Tayyip Erdoğan namusumuzdur!” “Recep Tayyip Erdoğan’ın askerleriyiz!” söylemlerini hatırlatılarak, oluşumun AKP’ye yakınlığına işaret edildi.


Osmanlı Ocakları İstanbul Gençlik Kolları Başkanı Furkan Gök’ün, Suruç’ta 32 gencin katleden DAİŞ’li için Twitter’daki hesabından “canlı bombaya rahmet ve yakınlarına sabır diliyorum” sözleri de hatırlatılarak, derneğin bağış toplamadığı ancak bu kadar kısa sürede nasıl bu kadar etkinliğe ulaştığı sorusu yöneltildi. Altınok’un, “Konuyla ilgili mali bir soruşturma başlatılmış mıdır başlatılacak mıdır? Başlatılmayacaksa gerekçesi nedir? Demokratik bir kitle örgütü tarzından oldukça uzak bir tarzda ve daha çok militarist bir anlayışla örgütlenen Osmanlı Ocakları’na kimler, hangi amaç için desteklemektedir?

Osmanlı Ocakları’nın yüklendiği siyasi misyon ve faaliyetler dışında birçok eylem ve etkinlik içerisinde bulunması ile ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa bunun makul gerekçesi nedir? Bakanlığınızın mezkur derneğe karşı gösterdiği hoşgörü ve anlayışın diğer STÖ ve DKÖ’lere gösterildiğini iddia edebilir misiniz? Osmanlı Ocakları ile ilgili ortaya atılan iddialardan biri demensuplarının AKP tarafından sokak çatışmalarında kullanıldığıdır. Bu iddiayla ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır, başlatılacak mıdır?

Başlatılmayacaksa gerekçesi nedir? AKP’li bir büyükşehir belediye başkanının oğluna ait televizyon kanalında yapılan bir haberde, Osmanlı Ocakları’na ilişkin kullanılan; ‘AK Parti gençliği Osmanlı Ocakları’nı kuruyor. Osmanlı hoşgörüsü yeniden inşa ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteğiyle kurulan Osmanlı Ocakları bir basın açıklaması yaptı’ ifadelerinde özellikle Sayın Erdoğan’ın isminin zikredilmesi ile ilgili bir araştırma/soruşturma mevcut mudur?” sorularına yanıt vermesi istendi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler