1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Osmanlı mimarisine izin vermeyeceğiz'
'Osmanlı mimarisine izin vermeyeceğiz'

'Osmanlı mimarisine izin vermeyeceğiz'

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Sur ile ilgili açıklamasına tepki gösteren STK'lar, Davutoğlu'nun açıklamasını devletin yaptıklarını inkar etmesi geleneği olarak değerlendirdi.

A+A-

Sur'daki mimarinin Selçuklu ve Osmanlı mimarisi ile değiştirileceğine dair açıklamalara tepki gösteren STK'lar Osmancılığı yeniden canlandırma çabalarına izin verilmeyeceklerini açıkladı. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Sur'da yapılacak olan el koyma planına sivil toplum örgütleri "derhal bu plandan vazgeçilsin" diyerek tepki geldi. İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Raci Bilici, Davutoğlu'nun açıklamalarının devletin inkar geleneğinin bir devamı olduğunu söyledi. Mahallelerde direnişçilerin ellerinde sadece kaleşnikof silahı olduğunu herkesin bildiğini ve binaların, tarihi yapıların bu silahla yakılıp yıkılmayacağına dikkat çeken Bilici, "Bu işgalden, hukuk dışı el koymadan vazgeçsinler" dedi. 

'Kararlara halk dahil edilmeli'

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, Sur'da yaşayanların faydasına olan kararlara karşı olmadıklarını söyleyerek, "Oradaki insanların sosyal yaşamında bir değişik olmazsa ve tarihi dokular devam ederse buna karşı değiliz. Bu karar alınırken insanlara ve bize sorulmadan yapıldı. İçeriği paylaşılmadı" dedi. Davutoğlu'nun "İnsanların rızası olmadan bir şey yapılmayacak. UNESCO kararları korunacak. 2012 yılının projesine uyulacak" açıklamalarına da değinen Sayar, "Eğer bunlar yapılacaksa söylenecek söz yok. Bu tip kararlarda merkezi düzeyde kararlar alınmamalı. Burada yaşayanlar bu kararlara dahil edilmezse kararların uygulanması sağlıklı olmaz" diyerek cevap verdi. 

Sokağa çıkma yasağı varken kamulaştırma kararının alınmasının doğru olmadığını belirten Sayar, "Orada neler döndüğünü bilmiyoruz" dedi. 

'Osmancılığı canlandırmaya çalışıyorlar' 

Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Şerefhan Aydın ise, 7 bin yıllık tarihe sahip Sur'un yapılacak binalarının Davutoğlu tarafından Selçuklu ve Osmanlılara uygun şekilde dizayn edilmesine tepki göstererek, "Bu hükümetin yaklaşımı yeniden Osmancılığı canlandırmaktır" diyerek cevap verdi. 

'Kamulaştırma yaparken rıza aldın mı?'

Davutoğlu, "Sur'da yapılacak yapıların Ulu Cami yapılarını aşmayacak" sözlerini ise Aydın şu cümlelerle cevap verdi: "Ulu Camii minaresini aşmayacak demek 13 katlı yapılar olacağı anlamına geliyor." Davutoğlu'nun "Rıza almadan yapmayacağız" açıklamasına "Kamulaştırma yaparken rıza aldın mı?" diye soran Aydın, "Bu bir el koyma çabasıdır. Bundan sonra da bazı meskenleri yapacak ve halkı oradan sürgün edecek. Halkı çıkarmayacakları ve rızalarının alınacağı yönündeki açıklamalarının hepsi halkın tepkisini dindirme için yapılıyor" diye konuştu. 

'Sur'da Osmanlı değil Kürtler yaşıyor'

Diyarbakır Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Recep Seykan da Sur'un Osmanlı ve Selçuklular'ın mimarisine göre inşa edilmesinin kabul etmediklerini dile getirdi. "Sur'da Osmanlılar değil Kürt halkı yaşıyor. Halkın dediği gibi olacak her şey. Biblo şeklinde inşa edilmesinin sebebi sıkıldıkça içine rantçıları katarak istedikleri gibi değiştirmektir" dedi. 

HABERE YORUM KAT