1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Osman Baydemir'den Ülke Ekonomisine 1 Milyar Lira
Osman Baydemir'den Ülke Ekonomisine 1 Milyar Lira

Osman Baydemir'den Ülke Ekonomisine 1 Milyar Lira

Baydemir'den 1 milyar lira... Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kürt sorunu, bölgenin ihtiyaçları ve geleceğiyle ilgili çarpıcı tespitlerde bulundu.

A+A-

Baydemir, "Hepimizin barışa ihtiyacı var. Elimizi çabuk tutmalıyız. Bahar gelmeden barış köprüsünü kuralım" dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kürt sorunu, bölgenin ihtiyaçları ve geleceğiyle ilgili çarpıcı tespitlerde bulundu. Ekonomik konulara da değinen Baydemir, hükümete turizm alanında 5 yıllık bir plan çıkarması çağrısında bulundu ve ekledi: "Ben iddia ediyorum ki sadece Diyarbakır gayri safi milli hasılaya her yıl en az 1 milyar lira katkı sağlayacaktır."

ORTADOĞU'NUN BARIŞI DİYARBAKIR'DAN GEÇER

BUGÜN'e konuşan Osman Baydemir, Diyarbakır ve Türkiye'nin barışa ihtiyacı olduğunu söyledi. Baydemir, "Hepimizin; Kürtler'in, Türkler'in, Araplar'ın, Çerkezler'in, Farslar'ın barışa ihtiyacı var" dedi.

Baydemir, barış çağrısını şöyle dile getirdi: "Ortadoğu'nun barışı Diyarbakır ve Ankara arasında kurulacak barış köprüsünden geçer. Şam'a, Bağdat'a, Tahran'a, Erivan'a gidecek barış ancak ve ancak Diyarbakır-Ankara arasındaki barış köprüsünün üzerinden geçer. Elimizi çabuk tutmalıyız. Bahar gelmeden bu köprünün inşaatınımutlaka tamamlamalıyız."

GÖNÜL KAPIMIZ AÇIK

Diyarbakır'ın 4 kapısının yanı sıra gönül kapısının da barışa, sevgiye ve dostluğa açık olduğunu ifade eden Baydemir, önyargıları ve yanlış anlamaları ancak turizmle yok edebileceklerini kaydetti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, şöyle devam etti: "Turizmin karşılıklı olarak kültürlerin, inançların birbirini tanımasını sağlayacağına inanıyoruz. Diyarbakır 12 bin yıllık tarihinde, 33 medeniyete ev sahipliği yapmış bir kent. Onlarca dinin mabedi halen canlı olarak bulunuyor. Biz turizm potansiyeliyle ekonomik ve sosyal kalkınmanın yanı sıra, barışa da uzanmayı hedefliyoruz."

1 MİLYON TURİST HEDEFİ

Diyarbakır'ın surları, camileri, türbeleri, hanları, hamamları ve mağaralarıyla yılda en az 3 milyon turisti hak ettiğinin altını çizen Baydemir, henüz bu rakamın çok altında olduklarını, kısa zamanda en az yılda 1 milyon ziyaretçiye ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti. Baydemir, "Bu, Diyarbakır'ın tüm nüfusunun istihdam edilmesi ve bölge ekonomisinin de kalkınması demektir" şeklinde konuştu.

HER AKTÖRLE BİRLİKTE ÇALIŞMAYA HAZIRIM

Osman Baydemir, Diyarbakır'ın ekonomik ve sosyal kalkınmasını sağlamak için en başta turizme önem verdiklerini söyledi.

Baydemir, "Bu kalkınmayı sağlamak için her aktörle birlikte çalışmaya hazırım" dedi. Şehrin yatak kapasitesinin yetersiz olduğunu anlatan Baydemir, tur operatörlerini ve otelleri Diyarbakır'a davet etti.

Baydemir, "Hilton, Sheraton, Divan, Akkor kısaca tüm otellere sesleniyorum. Şehrimize gelsinler, elimden gelen katkıyı sağlamaya hazırım" şeklinde konuştu.

ÜLKE EKONOMİSİNE 1 MİLYAR LİRA KATKI SAĞLARIZ

"Sizin aracılığınızla bir çağrıda bulunmak istiyorum" diyen Baydemir, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman'ın bir turizm destinasyonu haline getirilmesini istedi.

Hükümetten 5 yıllık turizm kalkınma planı hazırlamasını talep eden Baydemir, "Ben iddia ediyorum ki sadece Diyarbakır gayri safi milli hasılaya her yıl en az 1 milyar lira katkı sağlayacaktır" diye konuştu.

Şehirde yaptıkları yenileme çalışmaları sonrasında UNESCO'nun kültürel miras listesine girmek için gerekli tüm şartlara sahip olduklarını anlatan Baydemir, "UNESCO'nun listesine girersek ve hükümetten de gerekli desteği alabilirsek her yıl yapılan yatırımın 5 katını kazanırız. Sadece maddi değil, barış ortamı, birlikte yaşam duygusu olarak da Türkiye'ye geri dönüşü olacaktır" dedi.
 

HABERE YORUM KAT