1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Osman Baydemir: ateş düştüğü yeri yakıyor
Osman Baydemir: ateş düştüğü yeri yakıyor

Osman Baydemir: ateş düştüğü yeri yakıyor

Osman Baydemir, süresiz dönüşümsüz açlık grevi ile ilgili görüşlerini Twitter 'da paylaştı.

A+A-

Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, cezaevlerinde bulunan PKK ve KCK davasıyla yargılanan tutuklu ve hükümlülerin Abdullah Öcalan'ın üzerindeki tecrite dikkat çekmek ve ana dilde eğitim için başlattıkları süresiz dönüşümsüz açlık grevi ile ilgili görüşlerini Twitter 'da paylaştı.

Yazışmalarında Baydemir;

"Tasada, acıda, gözyaşında ortaklaşma olmazsa, sevinçte de ortaklık olmaz. İşte o zaman bölünmüş oluruz. Açlık grevi bir vicdan hareketidir, vicdandan vicdanlara sesleniştir. Ancak, medeni toplumlarda duyulur ve yansımasını bulur. Vicdan medeniyettir, vicdan insan olmaktır, vicdan imanın olmazsa olmazıdır. Vicdanı iktidarına satan bir yönetimden ve ona destek olan seçmenlerinden vicdani ve insani bir duyarlılık beklememeliyiz. İşte böylesi bir ülkede insanların açlık greviyle bedenini ölüme yatırmasına vicdanım elvermiyor."

Baydemir, sözlerine şöyle devam etti:

"Bana dilediğiniz hakareti yapın. Artık Türkiye toplumunun çoğunluğunun, Kürt halkının haklı davasına vicdanla yaklaşacağına inanmıyorum. En nihayetinde ateş düştüğü yeri yakıyor. Çoğunluk ise, futbol maçı izliyor, Sivil itaatsizlik eylemlerine inanıyorum. Açlık grevindeki insanlara saygı duyuyorum. Ancak Türkiye bunu anlayacak bir ülke değil. Türkiye toplumunun çoğunluğunun vicdanı açlık grevinden etkilenseydi, hayata dünüş adıyla cezaevlerinde katliam yapılmazdı. Benim çağrım ve ricam, ölüm yaşanmadan ve vücutta kalıcı hasar olmadan açlık grevi hemen sonlandırılmalıdır. Vicdanı olan bir ülkede bu çağrıyı benim değil, Cumhurbaşkanının veya Meclis Başkanının yapması gerekirdi."