1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. OSGİAD'dan gündeme ilişkin değerlendirme
OSGİAD'dan gündeme ilişkin değerlendirme

OSGİAD'dan gündeme ilişkin değerlendirme

DİYARBAKIR- Ortadoğu Sanayici ve Genç İşadamları Derneği (OSGİAD) Başkanı Mahmut Şanlı, gündeme ilişkin düzenlediği basın toplantısında çözüm sürecine değinerek, “Her ne kadar somut adımlar atılmamış olsa da, en azında söylem boyutunda çok ciddi bir umut

A+A-
OSGİAD'ın yeni yönetim kuruluyla tanışmak ve gündeme ilişkin değerlendirme yapmak üzere basın mensuplarıyla düzenlenen kahvaltılı toplantıda bir araya gelindi.
 
OSGİAD Başkanı Mahmut Şanlı'nın söz aldığı toplantıda, IŞİD sorunu ve çözüm süreci ele alındı.
 
IŞİD'in Irak'ta Musul'u ele geçirmesinden sonra, Türkiye'nin Irak'a yaptığı ihracatta yüzde 50 düşüş yaşandığı anlatan Şanlı, ihracatın düşmesinin aynı zamanda, dış ticaret açığına neden olduğunu aktardı. Özellikle inşaat sektörünün bundan çok etkilendiğini kaydeden Şanlı, Kuzey Irak'ta iş yapan firmaların yüzde 80'ini Türk inşaat firmalarının oluşturduğuna dikkat çekti.
 
Türkiye'den Irak'a yılda 12 milyar dolarlık bir ihracatın yapıldığını hatırlatan Şanlı, IŞİD'in Musul' girmesinden sonra yıllık 5 milyar dolar kayıp yaşandığını kaydetti. Şanlı, “IŞİD'in Musal'a girmesinden sonra, güvensizlik durumu da yaşanmaya başlandı. Özellikle nakliyeciler oraya gitmek istemiyor. İhracat yapan firmalar güvensizlikten ötürü ticaret yapmıyor. Kimse o bölgeye mal göndermek istemiyor. Bu durum Doğu ve Güneydoğu'yu direkt etkiliyor. Çok ciddi ticari kayıplara yol açacağını düşünüyoruz” dedi.
 
“ÇÖZÜM SÜRECİNİN BİR AN ÖNCE SOMUT ADIMLARLA NETİCEYE ULAŞTIRILMASINI İSTİYORUZ”
 
Şanlı, konuşmasında çözüm sürecine de değinerek, somut adımların atılması gerektiğini söyledi. Çözüm sürecinin başlamasıyla bölgeye yatırımların artığını vurgulayan Şanlı, “2 yıla yakındır barış süreci adı altında bir süreç yürütülüyor. Çözüm sürecinde halkın büyük bir umudu var. Her ne kadar somut adımlar atılmamış olsa da, en azında söylem boyutunda çok ciddi bir umut yaratılmış durumda.
 
Tabii, bu umudun ekonomik yansımaları da oldu. Son bir yılda Diyarbakır'da çok önemli yatırımlar gerçekleşti. Çözüm sürecinin bir an önce somut adımlarla neticeye ulaştırılmasını istiyoruz. Diyarbakır, gelişmişlik sırasında Türkiye'de 63. şehirdir. Bu içler acısı bir durumdur. İşsizlik düzeyinde Türkiye'nin en yüksek rakamlarına sahip. Diyarbakır'da işsizlik oranı yüzde 12.3'tür” diye konuştu.
 
Şanlı, açıklamalarına şöyle devam etti: “Barış ve çözüm süreci demek, bölgeye yapılacak istihdam, sosyal gelişmişliğin artması demektir. Bu noktada barışı tesis etmek ve korumak adına bizim önerilerimiz olacak. Barış sürecinin tam manasıyla etkilerini görmek istiyorsak, barış sürecinden sonrasında yapılacakları da konuşmalıyız. Barışın oluşabilmesi için, öncelikle anadilde eğitimi onurlu bir barışın olmazsa olmazı olarak görüyoruz. 2015-2016 eğitim öğretim yılı Kürtçe okullarla başlanmalı. Toplumun sorunlarını çözecek ve refah düzeyi yükselterek kaliteli yaşam koşullarını oluşturmamız gerekiyor.”
 
 
(ÜN-SO-Y)
 

HABERE YORUM KAT