1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. OSGB, Mobil Sağlık ve İşyeri Hemşireliğinin Önemi
OSGB, Mobil Sağlık ve İşyeri Hemşireliğinin Önemi

OSGB, Mobil Sağlık ve İşyeri Hemşireliğinin Önemi

İşletmelerde gösterilen faaliyetler her işin kendine göre olumlu ve olumsuz yanlarının oluşmasını sağlamıştır.

A+A-

 Bu olumlu ve olumsuz yanların diğer işlere ya da işletmelere göre kıyaslanması oldukça mantıksız bir durumdur. Bu noktada asıl yapılması gereken işletmeler arasında yüksek bir güvenlik ve sağlık standardı tutturmak için yarışmak olmalıdır. Oysa ne yazık ki ülkemizde bu durum yeni yeni oluşmaya başlamış bir bilincin habercisidir. Nitekim Avrupa ve Amerika gibi gelişmiş ülkelerin bulunduğu coğrafyalarda her sene oluşan iş kazalarını bizim ülkemizde oluşan iş kazalarına oranladığımız zaman bu konuda ne kadar yetersiz ve eksik olduğumuzu görmekteyiz.

                Devletimiz işletmelerin bu konulardaki eksiklerini kapatması uğruna son birkaç senedir büyük çaba sarf etmektedir. Çıkarılan yeni yasa ve yönetmelikler ile iş güvenliği ve sağlığı uzmanlarının bulundurulmasını, 50'den fazla personel varsa iş yeri hekimi bulundurulmasını ve işletmelerin OSGB kuruluşları ile çalışarak tüm çalışanlarına sürekli olarak güvenlik ve sağlık bilinci aşılamasını amaçlamaktadır. İşletmelerin bu konudaki açıklarının farkına acı tecrübelerle varan işletme sahipleri kendi işletmelerinde de bu acı tecrübeler ortaya çıkmasın diye hemen işe koyulmalı ve vakit kaybetmeden ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden destek almak için başvurmalıdır.

İşletmelerin alması gereken ilk yardım eğitimini ciddi bir şekilde yürütmesi ve eğitimin sadece teorik değil pratiğe de dökülmesi oluşacak bir kazada hayat kurtarıcı hale gelebilmektedir. İlk yardım eğitiminin hayat kurtarıcı niteliği işletmenin sahip olduğu ekibinin olay yerine ulaşmasına kadar geçen sürede ortaya çıkmaktadır.

İşletmenin sahip olması gereken de OSGB kuruluşları tarafından verilebiliyor olması işletmeler ile OSGB'ler arasındaki bağın giderek güçlenmesini sağlamakta ve güçlenen bu bağ sayısız çalışanın hayatını kurtarmaktadır. 

HABERE YORUM KAT